Strony

2012-08-25

Kadrowanie zdjęć

Niezbędnym procesem przed wydrukiem czy wywołaniem zdjęcia jest jego kadrowanie czyli przycięcie zdjęcia. Wśród programów do kadrowania zdjęcia mamy spory wybór od systemowego painta po gimpa czy irfan viewa na photoshopie kończąc. Ze względu na dostępność i funkcje w poradniku poruszymy kadrowanie w gimpie i irfan view jako, że są to bezpłatne i łatwo dostępne programy. Na początek kadrowanie zdjęć w irfan view a w dalszej części wątku, kadrowanie gimpem.

Okno programu Irfan View, zaznaczenie fragmenty zdjęcia
Wymiar kadrowanego zdjęcia
w Irfan View na belce
(Kliknij aby powiększyć)

Kadrowanie zdjęcia irfan view:


1. Wybieramy zdjęcie, które chcemy wykadrować i klikamy na Nim prawym przyciskiem myszy.

2. Z menu wybieramy "Otwórz za pomocą" a następnie wybieramy irfan view. Jeżeli mamy skojarzony program irfan view z plikami graficznymi to wystarczy kliknąć dwa razy na zdjęcie aby otworzyć w programie irfan view.

3. Przytrzymujemy lewy przycisk myszy i wybieramy obszar, który chcemy wykadrować. Zwracając przy tym uwagę na rozmiar. Zaznaczony pomarańczowym prostokątem na zdjęciu po lewej. Popularne formaty zdjęć w pixelach zostały podane na końcu posta.

4. Po wybraniu obszaru, który chcemy wykadrować wybieramy "Edit" z menu u góry a następnie "Crop Selection" lub używamy skrótu klawiszowego Ctrl+Y.

5. Aby zapisać zdjęcie pod tą samą nazwą naciskamy kombinację Ctrl+S lub wybieramy z menu "File" opcję "Save"

6. Jeżeli chcemy zapisać zdjęcie pod nową nazwą z menu "file" wybieramy "Save As" lub naciskamy na klawiaturze klawisz "S".

Okno programu gimp - Kadrowanie zdjęcia
Narzędzie kadrowania w
programie Gimp (Kliknij aby
powiększyć)

Kadrowanie gimp:


1. Wybieramy zdjęcie, które chcemy wykadrować i klikamy na Nim prawym przyciskiem myszy.

2. Z menu wybieramy "Otwórz za pomocą" a następnie wybieramy "Gimp".

3. Po otwarciu zdjęcia wybieramy narzędzie kadrowania widoczne na zdjęciu po prawej(ikona skalpela).

4. Zaznaczamy obszar, który chcemy wyodrębnić ze zdjęcia, na dolnej belce w oknie mamy pokazany aktualny rozmiar w pikselach tablica najpopularniejszych wymiarów zdjęc w pikselach na końcu postu.

5. Po wybraniu obszaru naciskamy "Enter" na klawiaturze lub klikamy lewym przyciskiem myszy wewnątrz wykadrowanego obszaru zdjęcia.

6. Aby zapisać wybieramy z menu "Wyeksportuj" aby zapisać pod nową nazwą lub klikamy "Zastąp xkjd.png" aby zapisać pod starą nazwą i zastąpić stare zdjęcie. W starych wersjach gimp wybieramy zapisz lub zapisz jako podając nazwę pliku wraz z rozszerzeniem pod którym chcemy zapisać zdjęcie.

Popularne formaty i rozmiary zdjęć w pikselach:


9 x 13 252 x 360 pikseli
10 x 15 289 x 431 pikseli
13 x 18 360 x 502 pikseli
15 x 21 431 x 578 pikseli
20 x 25 575 x 720 pikseli
20 x 30 595 x 842 pikseli
30 x 42 842 x 1191 pikseli



  1. Strona Główna




  2. Zdjęcia




  3. Porady


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz