Strony

2014-02-06

Jak oszczędzać transfer mobilnego internetu? (Update)

W dobie popularyzacji smartfonów z systemem Android wzrosło także wykorzystanie transferu mobilnego przez użytkowników nowych telefonów. Obecnie niemalże każda aplikacja pobiera transfer danych od nawigacji zaczynając na programach do muzyki kończąc.

Operatorzy oferują korzystne pakiety internetowe w okolicach 1-2 GB na start. Jednak jest to zwyczajnie na granicy przekroczenia transferu przez niczego nieświadomych użytkowników, którzy bez odpowiedniej konfiguracji wstępnej smartfonu zwyczajnie ten limit przekraczają a następnego miesiąca jest płacz gdy dostajemy rachunek od operatora, który nalicza dodatkowe opłaty za transfer danych. Często są to kwoty niebagatelne, nim się zorientujemy jest już za późno i rachunek trzeba zapłacić.

Jak walczyć z gigantycznym zużyciem transferu dowiesz się w poniższym poradniku. I mam nadzieję, że po przeczytaniu go oraz zastosowaniu porad i modyfikacji przedstawionych, zużycie transferu spadnie o 50%.

Które aplikacje pobierają najwięcej transferu mobilnego internetu na smartfonie?


Zacząć ten poradnik chciałem przede wszystkim od wskazania, które aplikacje pobierają najwięcej naszego transferu:

1. Aktualizacje programów i systemu
2. Facebook
3. Google Chrome

Poradnik zacznę od najbardziej prostych do skomplikowanych i pochłaniających trochę czasu wskazówek ale na dłuższą metę pozwoli nam to zmieścić się w limicie ustalonym przez operatora.

Wyłączanie transferu danych gdy go nie potrzebujemy. Najczęściej na noc i gdy nie korzystamy z internetu, bo wiem z własnego doświadczenia, że facebook czy gmail i inne aplikacje działając w tle potrafią solidnie nabić megabajtów. A gdy wstaniemy rano to jesteśmy lekko w szoku.

Jak zablokować internet w Androidzie? 


Aby wyłączyć transfer danych, postępuj z poniższymi wskazówkami:

Metoda szybka:
1. Przesuwamy palcem w dół na głównym ekranie Androida.
2. Powinno nam się wyświetlić czarne menu z ikonkami u góry.
3. Jeżeli ikonka z lewej strony(ta z dwoma strzałkami poziomymi) jest podświetlona to klikamy na nią aby zgasła. I transfer danych mamy wyłączony.
Metoda wolna:
1. Przesuwamy palcem w dół na głównym ekranie Androida.
2. Klikamy na ikonkę skrzyżowanego klucza i śrubokręta, tym sposobem przechodzimy do menu ustawień.
3. W sekcji "Sieci Zwykłe i Bezprzewodowe" klikamy na "Więcej..."
4. Następnie klikamy w "Ustawienia sieci komórkowej".
5. Odznaczamy opcję "Włącz przesył danych" i już internet mamy wyłączony w naszym telefonie i nie ma prawa nabić ani bita transferu.





Ograniczamy transfer danych w tle.


Kolejną z metod jest ograniczenie transferu danych w tle, aby różne aplikacje nie pobierały danych gdy z nich korzystamy. Krótko ujmując działa to w ten sposób, że transfer danych jest pobierany wtedy kiedy tą aplikację uruchomimy.

1. Przesuwamy palcem w dół na głównym ekranie Androida.
2. Klikamy na ikonkę skrzyżowanego klucza i śrubokręta, tym sposobem przechodzimy do menu ustawień.
3. W sekcji "Sieci Zwykłe i Bezprzewodowe" klikamy na "Użycie danych..."
4. Wybieramy zakładkę "Sieć komórkowa"
5. Następnie klikamy na przycisk menu na naszym Smartfonie - najczęściej 3 poziome kreseczki na obudowie smartfona.
6. I z dostępnych opcji wybieramy: "Ogranicz transmisję danych w tle".
7. Tym sposobem pozbyliśmy się problemu pobierania danych z "Marsa" :D

Wyłączamy internet dla konkretnych programów.


Na mój cel wziąłem sobie aktualizację, wyłączając aktualizacje i sklep google play w sieciach komórkowych oszczędzamy dużą ilość transferu. Oczywiście przy podłączeniu smartfona do neostrady nasze aktualizacje i sklep google play będą działać jak należy.

1. Przesuwamy palcem w dół na głównym ekranie Androida.
2. Klikamy na ikonkę skrzyżowanego klucza i śrubokręta, tym sposobem przechodzimy do menu ustawień.
3. W sekcji "Sieci Zwykłe i Bezprzewodowe" klikamy na "Użycie danych..."
4. Przesuwamy palcem na dół ekranu i wybieramy program, któremu chcemy wyłączyć transmisję danych w sieciach komórkowych.
5. Ja sobie kliknąłem "Centrum aktualizacji" i zaznaczyłem "Ogranicz wszystkie dane", tą samą czynność wykonałem dla sklepu google play.
6. Możemy jeszcze dodatkowo kliknąć na "Wyświetl uprawnienia aplikacji" i zaznaczyć "Aktualizuj aplikację automatycznie tylko przez Wi-Fi". Wtedy nie ma opcji aby w jakikolwiek sposób aplikacja pobrała transfer danych poza wykorzystaniem hot spota z routera w naszym domu.

Ustawiamy limit definitywny transferu danych.


Zakładam przykładowo na potrzeby artykułu, że przebiegły operator dał nam w pakiecie 2GB limitu. A więc jest to wartość po przekroczeniu, której zostaną nam naliczone dodatkowe opłaty, a te są holenderalnie drogie. Ale dzięki temu poradnikowi, pokażemy operatorowi, że: "Chciał wyruchać Freda, a to Fred wyruchał jego".

1. Przesuwamy palcem w dół na głównym ekranie Androida.
2. Klikamy na ikonkę skrzyżowanego klucza i śrubokręta, tym sposobem przechodzimy do menu ustawień.
3. W sekcji "Sieci Zwykłe i Bezprzewodowe" klikamy na "Użycie danych..."
4. Wybieramy opcję: "Ustaw limit komórkowej transmisji danych".
5. Na wykresie pojawi nam się czerwony suwaczek.
6. Przesuwamy go w okolicę 0,1 GB poniżej naszego limitu. Czyli mając 2 GB ustawiamy 1,9 GB.
7. Ustawienie te automatycznie wyłączy transfer danych po osiągnięciu pułapu 1,9 GB.
8. Przesuwanie suwaczkiem jest nieco nieprecyzyjne więc klikamy na liczbę obok czerwonego suwaczka aż pojawi nam się podmenu i ustawiamy dokładnie 1,98 GB. I gotowe. Należy pamiętać że 1,98 GB = 1,98 x 1024=2028MB jako że 1 GB ma 1024 MB.

Wykorzystanie Opery Mini jako przeglądarki internetowej. Opera Mini jako jedna z pierwszych na rynku zapoczątkowała, mechanizm kompresji danych po stronie serwera jeszcze przed dotarciem tych danych do telefonu. Pierwszy raz ten mechanizm pojawił się czasach Ericssonów K550i i funkcjonuje do teraz bardzo sprawnie i jest ulepszany.

W trakcie instalacji program sam oferuje nam Włączenie trybu Opera Turbo odpowiedzialnego za kompresję danych co zarazem wpływa na duże oszczędności Naszego transferu danych. Jeżeli instalator Nam tego nie zaproponuje to włączamy tą opcję w Menu, które jest na tyle przejrzyste, że nie potrzeba tego tłumaczyć krok po kroku.

Kontrola bieżącego zużycia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie jakiegoś licznika ze sklepu Google Play. Ja używam aplikacji Licznik danych, która pozwala dokładnie co do kilobajta określić aktualne zużycie. A wyzerowanie licznika odbywa się po kliknięciu jednej opcji z menu. Jest to więc bardzo szybkie i elastyczne narzędzie, również możliwość ucięcia danych po określeniu określonego progu. Ale zabawę z tym programem zostawiam Wam jako lekcję domową.
Zobacz też:



  1. Strona Główna




  2. Internet Mobilny


1 komentarz:

Magda pisze...

Chyba muszę wiele z tych rzeczy zacząć stosować u siebie, bo zawsze mi brakuje internetu. Szczególnie jak dużo podróżuje.

Prześlij komentarz