Strony

2014-03-21

Polecenia wiersza poleceń windows

Czasami nasz komputer ulega awarii do tego stopnia, że jedyne co jesteśmy w stanie zrobić to uruchomić konsolę wiersza polecenia w opcjach odzyskiwania systemu. Jednak bez znajomości poleceń wiersza polecenia nie będziemy w stanie nic zrobić. Dzięki temu kursowi dowiesz się jak wykonać kopię najważniejszych plików i danych z wiersza polecenia oraz nauczysz się kilku fajnych rzeczy, które ułatwią ci w przyszłości pracę. Ten poradnik powstał w odpowiedzi na liczne prośby czytelników bloga. A więc do dzieła. Pamiętajmy, że każde wpisane polecenie zatwierdzamy klawiszem Enter.

Czytaj dalej lub obejrzyj kurs na YouTube

Zakładamy, że mamy uruchomiony wiersz polecenia w trybie odzyskiwania. No i planujemy odzyskać kilka plików i folderów. Włożyliśmy do USB pendrive lub nasz dysk przenośny, ale jaką on właściwie ma literę?

Jak sprawdzić literę(Wolumin) dysku z wiersza poleceń?


1. W wierszu polecenia wpisujemy "diskpart".
2. Następnie po uruchomieniu Diskparta wpisujemy "list volume".
3. Teraz powinna nam się pojawić lista z Naszymi partycjami, w moim przypadku pendrive otrzymał literkę F, i w dalszej części poradnika będę się do niej odnosił aby wskazać na pendrive'a.
4. Aby wyjść z Diskparta wpisujemy "exit".

Jak wejść na dysk i folder w wierszu poleceń? Poruszanie się pomiędzy folderami i plikami w wierszu poleceń.


W tej części poradnika dowiemy się jak poruszać się między dyskami i folderami. Najpierw przejdziemy na naszego pendrive'a. Do poruszania się między dyskami wystarczy wpisać samą literę partycji ze znakiem dwukropka, a więc w moim przykładzie wpisuję "F:". Aby wejść jednak do folderu na pendrive musimy skorzystać z polecenia "CD" - skrót od Come Directory. A więc wiemy, że na naszym pendrive istnieje folder np. Janusz. Aby wejść do niego wpisujemy "cd Janusz". Jeżeli jednak chcemy się cofnąć do poprzedniej lokalizacji czyli w moim przypadku do wyższej gałęzi drzewa folderów wpisujemy "cd .." - pomiędzy cd a dwoma kropkami jest spacja. Wpisywanie długich nazw folderów czy plików, jest nieco mozolne. Z pomocą przychodzi nam klawisz TAB, wystarczy wpisać pierwszą literę lub litery pliku(w przypadku większej ilości plików o takich samych początkowych literach) i nacisnąć klawisz TAB a program sam uzupełni dalszą nazwę pliku/folderu lub przełączy na następny plik/folder o podobnych literach początkowych, które wpisaliśmy. Czasami przy małej liczbie folderów czy plików na dysku/folderze wystarczy wpisać polecenie i klawiszem TAB wybrać właściwy plik lub folder na którym przeprowadzimy operację bez wprowadzania jakichkolwiek liter.

Jak wyświetlić listę plików i folderów w wierszu poleceń?


No więc dotarliśmy już do tego dysku F:, na którym utworzymy nowy folder do którego skopiujemy nasze pliki. Przed utworzeniem jednak folderu warto sprawdzić jakie foldery istnieją na pendrive aby nie tworzyć folderu o takiej samej nazwie. Do wyświetlenia listy plików i folderów w aktualnej lokalizacji służy polecenie "Dir", które wystarczy po prostu wpisać do wiersza poleceń. Polecenie Dir możemy stosować także, do innych lokalizacji niż aktualna. Wystarczy po prostu wpisać "dir C:" aby zobaczyć listę plików i folderów na partycji C:, bez wychodzenia z aktualnej lokalizacji. Albo korzystająć z wykorzystania klawisza TAB możemy manipulować i nawigować ścieżkami dla polecenia Dir wg naszego uznania.




Jak utworzyć folder w wierszu polecenia?


Do tworzenia folderów w wierszu polecenia służy polecenie MKDIR i jego krótsza wersja czyli MD. Aby utworzyć nowy folder wystarczy po prostu wpisać np: "MD kopia". Teraz sprawdźmy za pomocą polecenia Dir czy nasz folder się utworzył. Jak widzimy szybko za pomocą jednej komendy utworzyliśmy folder. Bez zbędnego klikania i latania kursorem myszy. Wspomnieć chcę o jednej ważnej rzeczy, jeżeli chcemy nazwać folder np "kopia laptopa" czyli nazewnictwo ze spacją to powinniśmy wpisać nazwę folderu w cudzysłowach górnych: md "kopia laptopa"

Mamy już więc folder docelowy do którego będziemy przenosić pliki i foldery, trochę tych poleceń już wpisaliśmy, więc odświeżymy sobie wiersz i wyczyścimy ekran za pomocą polecenia "CLS" - skrót od clear screen. Jeżeli dokładnie od początku przestudiowaliśmy i przećwiczyliśmy poradnik, to nie powinniśmy mieć problemu z przejściem i odnalezieniem folderów które nas interesują i które będziemy kopiować. Jak już wybraliśmy pliki i foldery, które skopiujemy to przechodzimy do następnego kroku poradnika.

Jak skopiować folder w wierszu poleceń DOS? Kopiowanie plików i folderów.


Jedną z najważniejszych czynności wiersza poleceń jest niewątpliwie kopiowanie plików i folderów. Standardowo do tego celu służy polecenie Copy, dla przykładu skopiuje plik zdjęcie 1.jpg z dysku C: na pendrive do folderu kopia laptopa. W tym celu w wiersz polecenia wpiszę copy "c:/zdjęcie 1.jpg" "f:/kopia laptopa" Jak widzimy w tym przypadku użyłem cudzysłowu do podania ścieżek gdyż: występują spacje oraz polskie znaki w ścieżkach. Możemy naszego polecenia Copy użyć także do skopiowania całego folderu. Dla przykładu copy c:\janusz "f:\kopia laptopa" Jednak jeżeli w naszym kopiowanym folderze były inne foldery to nie zostały skopiowane, dlaczego? Ponieważ polecenie copy przenosi tylko pliki, ale nic straconego. Do naszej dyspozycji pozostaje polecenie XCOPY, który wiernie kopiuje cały folder wraz ze strukturą katalogów. Aby tak się stało wpisujemy: xcopy c:\janusz "f:\kopia laptopa" /S

Jak usuwać foldery i pliki w wierszu poleceń?


Nauczyliśmy się już jak tworzyć foldery, więc teraz nauczymy się je usuwać oraz usuwać pliki pojedyńczo. Do usunięcia folderu wraz z całą zawartością skorzystamy z polecenia RMDIR, polecenie RMDIR również jak polecenie MKDIR posiada skróconą wersję RD i ją właśnie zastosujemy. Jeżeli chcemy usunąć cały folder bez zbędnych pytań co folder czy na pewno usunąć folder wraz z jego zawartością dołączymy dodatkowe parametry do polecenia. A więc nasze polecenie będzie wyglądać tak: RD F:/kopia /s /q Do usuwania pojedyńczych plików mamy do wyboru dwa polecenia ERASE i DEL, ja jednak wykorzystuję krótszą wersję DEL. Dla usunięcia konkretnego pliku wpisujemy DEL "c:/zdjęcie była.jpg"

Dodatkowe polecenia warte uwagi:


SYSTEMINFO - wyświetla podstawowe informacje o systemie, zainstalowane poprawki, wersję systemu windows, ilość pamięci ram, czas uruchomienia, instalacji systemu, karty sieciowe, typ procesora i model, ustawienia strefy czasowej i językowej, zalogowanego użytkownika oraz domenę/grupę roboczą w której jest zalogowany użytkownik.
TASKLIST - lista aktualnie działających aplikacji i procesów. Polecenie oferuje skróconą listę z ID procesu oraz ilością zajmowanej pamięci ram.
TASKKILL - Polecenie świetnie sprawdza się do szybkiego zamykania procesów, jeżeli większość czasu spędzamy pod konsolą. Dla szybkiego działania warto używać ID z polecenia TASKLIST. Wtedy ograniczymy nasze polecenie do formy np. taskkill /PID 1221 /T Parametr T zapewnia zamknięcie całego drzewa procesu, czyli procesu głównego i mniejszych procesów przynależących do danego procesu(child).



  1. Strona Główna




  2. Windows




  3. Oprogramowanie Systemowe




  4. Ustawienia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz