Strony

2015-04-20

Jak zrobić szybki zrzut ekranu z kadrowaniem?

Poruszając kilka postów wcześniej zagadnienie, automatyzacji i oszczędzania czasu podczas pracy postanowiłem napisać posta na temat jak szybko wykonać zrzut ekranu oszczędzając przy tym czas. W normalnej sytuacji jeżelibyśmy wykonywali zrzut ekranu a interesowałby nas tylko drobny fragment ekranu stracilibyśmy dużo czasu. Przyjrzyjmy się dla przykładu jak by wyglądało to jak robilibyśmy to po koleji.

1. Wciskamy Prtscreen. 2. Otwieramy program graficzny; Paint, GIMP, Irfan View 3. Wklejamy obraz ze schowka bądź tworzymy zrzut. 4. Kadrujemy interesujący nas fragment. 5. Zapisujemy plik. 6. Otwieramy folder ze zrzutem i sprawdzamy czy wszystko się zapisało. 6. Otwieramy przeglądarkę i przechodzimy na stronę z uploadem grafik. 7. Wybieramy plik który chcemy wgrać. 8. Uzupełniamy Captcha. 9. Kopiujemy link i przesyłamy znajomemu.

Ufff...sporo roboty i dużo czasu zmarnowane, a to tylko jeden zrzut a gdy musimy takich zrzutów wykonać setki? Jeszcze więcej czasu zmarnowane. Jednak świat jest zbyt piękny aby marnować czas na czynności, do których ktoś stworzył pomysłowy program o nazwie Screenshooter.

 Program pozwala za pomocą wciśnięcia jednego klawisza na wykonanie zrutu całego bądź części fragmentu ekranu. Dodatkowo program automatycznie wyśle plik na serwer i wykona kopie w folderze, który do tego wybierzemy. W efekcie 1 sekundę po wciśnięciu klawisza otrzymamy link do zrzutu, który od razu będziemy mogli podesłać znajomemu.

No to pora na instalację i omówienie konfiguracji programu, przy której spędzając chwilę zaoszczędzimy mnóstwo czasu. Program można pobrać ze strony screenshooter.net a cały proces instalacji przebiega standardowo jak w przypadku innych programów.

1. Tworzymy folder do zrzutów. Jeżeli chcemy mieć cały czas pod ręką nasze zrzuty na dysku twardym to tworzymy folder na pulpicie. Nazewnictwo według własnego uznania.
2. Klikamy aby pokazało nam się okno programu i klikamy w prawym górnym rogu na ikonę skrzyżowanego klucza ze śrubokrętem i z listy wybieramy Ustawienia.
3. Przechodzimy do sekcji "Zaawansowane" w nowym okienku, które się wyświetliło.
4. W sekcji "Folder zrzutów ekranu" wybieramy nasz nowo utworzony folder, w którym będziemy lokalnie przechowywać zrzuty ekranu.

 !UWAGA!
Problem pojawia się także jeżeli mamy laptopa bądź klawiaturę multimedialną w której obsadzone są wszystkie klawisze funkcyjne mianowicie F1,F2.... Program screenshoter standardowo ma zdefiniowane klawisz F9 jako klawisz zrzutu z kadrowaniem, co się może kolidować jeżeli klawiatura na sztywno ma zdefiniowaną funkcję pod klawiszem. W przypadku mojego Lenovo wyłączało matrycę :) Musimy zatem zdefiniować własny skrót w takim przypadku:

5.  W ustawieniach wybieramy zakładkę "Podstawowe".
6.  Klikamy na białe puste pole po lewej stronie i wciskamy kombinację lub klawisz, który będzie odpowiadał za wywołanie funkcji zrzutu z kadrowaniem np. Alt+Z, Shift+F wg upodobania, aby tylko nie kolidowało się ze skrótami eksploratora windows.
7. Klikamy "Ok".

Nasz program jest już wstępnie skonfigurowany, resztę opcji pozostawiam zainteresowanym do sprawdzenia. Tak więc nasz program tylko przy jednym naciśnięciu klawisza PrtScn zrobi zrzut całego ekranu i wrzuci go na serwer oraz do katalogu.Po wciśnięciu kombinacji bądź klawisza F9 pojawi nam się biały krzyżyk na pulpicie a ekran lekko się przyciemni po przytrzymaniu lewym przyciskiem myszy krzyżyka i przesunięciu myszy program wykadruje nam zaznaczony fragment i prześle go jako zrzut na serwer i do katalogu, który wskazaliśmy w ustawieniach a link do grafiki na serwerze pojawi nam się na górnej belce programu z możliwością szybkiego go skopiowania i przesłania dalej do znajomego. Szybko i bezstresowo a czas który zaoszczędziliśmy, możemy przeznaczyć na pozostałe prace.



  1. Strona Główna




  2. Zdjęcia




  3. Porady


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz