Strony

2015-05-31

Kurs Gimp - Zmiana koloru w alfę - przeźroczystość Cz. 4

Witam w kolejnej czwartej już części kursu grafiki komputerowej w programie Gimp. Dzisiejszy temat tutoriala mianowicie zamiana koloru w alfę, stanowi niezwykle potężne i podstawowe warsztat pracy grafika. Chcę omówić już teraz tą funkcję zanim zaczniemy tematykę warstw, gdyż będzie to często wykorzystywana funkcja w dalszych częściach kursu i nieraz będziemy jeszcze do niej wracać. Zanim przejdziemy do pracy w Gimp-ie zacznijmy od krótkiego wprowadzenia i wyjaśnień podstawowych aspektów związanych z przeźroczystością w obrazach. Czytaj dalej lub obejrzyj tutorial na YouTube

Czym jest zamiana koloru w alfę?


Zamiana koloru w alfę to nic innego jak likwidacja z obrazu pewnego koloru i zamiana go w przeźroczystą warstwę. Spróbuję to wytłumaczyć wykorzystując prostą analogię. Zapewne pamiętacie wycinane z kartonu lampiony adwentowe, w których po wycięciu kwadratów mogliśmy przykleić bibułkę różnego koloru? Tym właśnie jest zamiana koloru w alfę, po wycięciu kwadratu z kartonu w miejscu gdzie możemy nakleić bibułkę zyskujemy przeźroczystość. Dzięki czemu możemy później wkleić bibułkę dowolnego koloru i uzyskać coś w formie podkładu.

2015-05-21

Monitor zasobów - czyli potężne narzędzie w Windows

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak potężne narzędzia diagnostyczne czy zarządzające drzemią pod maską skromnego windowsa. Do dyspozycji mamy takie cuda jak konsolę mmc czy monitor zasobów na którym dzisiaj skupię swoją uwagę.

Czym jest monitor zasobów?


Monitor zasobów jest aplikacją rozszerzającą standardowego menadżera dostępnego za pomocą kombinacji Ctrl+Alt+Del. Jednak w przeciwieństwie do menadżera zadań skupia się jak sama nazwa wskazuje na zasobach min. wykorzystaniu dysków twardych, sieci czy procesora, co jest bardzo pomocne przy lokalizacji aplikacji nadmiernie obciążającej zasoby bądź korzystającej z zasobów w tle co wpływa znacząco na szybkość pracy komputera.

2015-05-20

Wyciszamy komputer - czyli poskramiamy wentylatory.

Kiedy stary komputer hałasuje..

W dobie popularyzacji laptopów, powoli zaczynają znikać z naszych domów PC stacjonarne na rzecz przenośnych i mobilnych rozwiązań. Ja osobiście nadal używam 8 letniej stacjonarki bo mi to w zupełności wystarcza do przeglądania poczty za pomocą klienta email czy internetu za pomocą przeglądarki. Jednak po czasie nasz komputer chodzi coraz głośniej i praca może stać się uciążliwa.

Redukcja hałasu wentylatorów...


Jedną z pierwszych opcji jakie możemy wziąć pod uwagę jest wyczyszczenie wentylatorów komputera z warstw kurzu i użycie towotu do nasmarowania łożysk. Oczywiście możemy także kupić nowe systemy chłodzenia i zastąpić nimi stare w myśl zasady najpierw naprawiaj, potem kupuj nowe.

2015-05-17

Jak odczytać pliki PDF w starym telefonie z Java bez Androida

Powoli stare telefony zaczynają odchodzić do lamusa na rzecz smartfonów z systemem Android na którym nie ma problemów z odtwarzaniem muzyki czy przeglądaniem PDF-ów. Co jednak zrobić w sytuacji jeżeli jesteśmy posiadaczami starego poczciwego klawiszowca jak Nokia Asha, Sony Ericsony W380i, K550i i wiele innych na które zabrakłoby miejsca aby tutaj wymienić?

Sam ostatnio stałem przed takim dylematem szukając apki na mojego już wysłużonego klawiszowca i nie mogłem nic znaleźć co by działało. A bardzo mi zależało aby mieć pod ręką ebooka i w każdej wolnej chwili przerabiać materiał. No więc myślałem, myślałem i wymyśliłem :D

2015-05-10

Przyspieszamy pracę komputera - jak wyłączyć Windows Aero

Opcje personalizacji Windows Aero - menu kontekstowe Pulpit.
Opcje personalizacji Windows
Jako osoba wykorzystująca komputer tylko do pracy, staram się w możliwie jak najlepszy sposób poprawić jego pracę i zyskać na wydajności.

Dzięki czemu oszczędzam swój czas, mój komputer to zwyczajna stacjonarka ze zintegrowanym układem graficznym co w zupełności wystarcza mi do optymalnej pracy w pakietach biurowych czy korzystania z przeglądarki internetowej oraz klienta poczty i narzędzi programistycznych.

Zatem wystarczy sobie zadać pytanie czy naprawdę potrzebuję interfejsu Aero, który poza eleganckim wyglądem nie daje mi w pracy żadnych korzyści i zabiera zasoby, które równie dobrze mogę przeznaczyć na obliczenia i szybciej skończyć pracę. Postanowiłem więc wyłączyć tą opcję, poniżej krótki poradnik jak się pozbyć balastu i odciążyć komputer wyłączając Aero.

Gdzie jest kursor myszy - czyli w gąszczu okienek

Często pracując przy komputerze w gęstwinie kilkunastu okien, czasami przytrafi nam się sytuacja, że nie możemy szybko zlokalizować kursora i zajmuje to dłuższą chwilę. Z rozwiązaniem wtedy przychodzą nam systemowe ustawienia myszy, które pozwalają w łatwy sposób zlokalizować kursor. Przejdźmy więc do poradnika:

Opcje ustawień wskaźnika myszy - okno Panel sterowania Windows
Opcje ustawień wskaźnika myszy.
(Kliknij aby powiększyć zrzut)
1. Klikamy Menu Start Windows -> Następnie przechodzimy do opcji Panel Sterowania.
2. W Panelu sterowania klikamy na opcję Mysz.
3. Przechodzimy do zakładki Opcje Wskaźnika, klikając lewym przyciskiem myszy na karcie.
4. Zaznaczamy opcję Pokaż lokalizację wskaźnika po naciśnięciu klawisza CTRL.
5. Klikamy Zastosuj i zamykamy okno klikając na przycisk Ok.




Teraz po każdym naciśnięciu klawisza CTRL lewego lub prawego obok naszego kursora pojawią się okręgi pozwalające szybko zlokalizować kursor. Jest to świetne rozwiązanie dla osób mających lekkie problemy ze wzrokiem oraz możemy wykorzystać to podczas prezentacji live wskazując dokładnie słuchaczom położenie kursora myszy i interesujący nas fragment.



  1. Strona Główna




  2. Windows




  3. Ustawienia