Komputerowe Sztuczki Strona Główna

Jak przyspieszyć pracę komputera?

Klasyczne dyski twarde już powoli odchodzą do lamusa na rzecz nowoczesnych dysków SSD zmontowanych w najnowszych jednostkach. Jednak dyski magnetyczne nadal stanowią zdecydowaną większość do momentu póki dyski SSD nie wyprą całkowicie z rynku klasycznych mechanicznych rozwiązań. Jak więc można wyciągnąć jeszcze, więcej korzyści z obecnych rozwiązań bez inwestycji w drogie dyski? Z pomocą przychodzi nam zwykły pendrive, który pewnie leży nieużywany w niejednej szufladzie używany od święta oraz techologia Ready boost.

Patrycje dyskowe oraz urządzenia zewnętrzne.
Okno zarządzania dyskami
(Kliknij aby powiększyć)
Czym jest Ready Boost? W skrócie ujmując jest to technologia, która wykorzystuje nasz pendrive jako pamięć Cache. Na naszym pendrive są zapisywane głównie niewielkie i najczęściej wykorzystywane dane, z tej racji że pamięć SSD działa zdecydowanie szybciej zyskujemy na czasie, który rzecz ujmując jest zasobem nieodnawialnym i naszym największym skarbem. Nie będę już dalej przynudzać przejdźmy więc do meritum tego posta. W następnych krokach utworzymy własny pendrive obsługujący technologię ready boost.

Okno Ready Boost - ustawienia.
Opcje ustawień Ready Boost
(Kliknij aby powiększyć)
1. Przechodzimy do sekcji Mój komputer, poprzez kliknięcie na ikonkę na pulpicie lub poprzez "Menu Start" -> Komputer. Powinna nam się pokazać lista wszystkich partycji w naszym systemie jak na obrazku powyżej.
2. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę naszego pendrive'a i wybieramy "Właściwości" zatwierdzając lewym przyciskiem myszy.
3. W nowym oknie klikamy na zakładkę Ready Boost i w tej sekcji wybieramy "Używaj tego urządzenia".
4. Suwakiem ustalamy jaka część pamięci będzie oddelegowana dla funkcji Ready Boost.
5. Klikamy zastosuj a następnie zamykamy okno.

Po wykonaniu tych operacji system powinien utworzyć na naszym pendrive plik o nazwie ReadyBoost, który będzie używany jako pamięć Cache.



  1. Strona Główna




  2. Windows




  3. Ustawienia


2 komentarze:

Unknown pisze...

Czy przyspieszenie komputera jest zauważalne?

Marynarz pisze...

Gołym okiem myślę że nie będą aż tak widoczne efekty, ale jeżeli weźmiemy w rękę stoper to zauważymy różnicę. Zwłaszcza przy pracy na małych plikach i pakietach danych. Do większych plików typu multimedia i video lepiej moim zdaniem wypadają nośniki magnetyczne.

Prześlij komentarz