Komputerowe Sztuczki Strona Główna

Kurs grafiki komputerowej w Gimp-ie

W najbliższym czasie na łamach mojego bloga umieszczę kurs grafiki przy wykorzystaniu aplikacji GIMP. Wszystkie części kursu dostępne będą na tej stronie w postaci odnośników do kolejnych części kursów. Dlaczego wybrałem program GIMP? Otóż funkcjonalnością, dorównuje praktycznie popularnemu Photoshopowi. Posiada mnóstwo wtyczek i pluginów a przede wszystkim jest darmowy na licencji(GPL) oraz można go pobrać za darmo nie uiszczając żadnych opłat. Zapraszam do czytnia i nauki. Pozdrawiam stałych czytelników bloga.

GIMP do pobrania - SourceForge najnowsza wersja programu dostępna na stronie fundacji http://www.gimp.org/ po kliknięciu w przycisk download wraz z numeracją. Obecnie wersja 2.8

Spis treści:
1. Obszar roboczy programu.
2. Prowadnice i siatki
3. Praca z deseniami i gradientami
4. Zmiana koloru w alfę - przeźroczystość
5. Warstwy - wprowadzenie do pracy na warstwach -Nowa część!
6. Praktyczne wprowadzenie i utrwalenie pracy na warstwach -Nowa część!!
7. Praca na warstwach - ciąg dalszy - Nowa część!!!
8. Tworzymy własny animowany pędzel - Nowość!!!

1. Witamy w 1 części kursu, gdzie poznamy środowisko pracy programu. Zgodnie z zasadą: "Aby efektywnie pracować, poznaj środowisko w którym, przyjdzie Ci to robić".
Kurs Gimp - wprowadzenie obszar roboczy i podstawowe funkcje.
2. W drugiej części kursu dowiemy się jak w praktyce można wykorzystać prowadnice i siatki. Jak je konfigurować, edytować, przesuwać i usuwać. Kurs w trakcie opracowania, powinien być już dostępny jutro wieczorem. Zapraszam.
Kurs Gimp - Praktyczne wykorzystanie siatek i prowadnic.
3. W trzeciej części kursu nauczymy się stosować desenie - czyli tła obrazkowe i gradienty, wykorzystywane będą również w dalszych częściach kursu, ale spróbujemy już trochę ugryźć praktycznie temat deseni, gradientów, narzędzia zaznaczania - różdzki, oraz wykorzystamy jeden z dostępnych filtrów w praktyce. Dodatkowo popracujemy też nad kolorami.
Kurs Gimp - praca z deseniami i gradientami
4. W czwartej części kursu Gimp dowiemy się jak uzyskać na obrazku przeźroczystość, dzięki czemu będziemy mogli wykorzystać taki obrazek w dalszych częściach kursu do fotomontażu i nakładania się na siebie różnych obrazów. Będziemy dzięki temu mogli też wgrać nasz obrazek na dowolną stronę internetową z dowolnym tłem i dzięki czemu zachowamy spójność a obraz będzie stanowił element strony wtapiający się w stronę, bez wyróżnienia jako odrębny obiekt co jest widoczne przy wgrywaniu obrazków z kolorem tła innym niż kolor strony.
Kurs Gimp - zmiana koloru w Alfę - przeźroczystość
5. Piąta część kursu poświęcona jest tematyce warstw i pracy na warstwach w programie Gimp. W tej cześci skupimy się na podstawach pracy na warstwach, wyjaśnieniu czym są, jak tworzyć i modyfikować oraz duplikować warstwy. Poznamy także okno dialogowe warstw i skorzystamy z funkcji jakie oferuje. Dowiemy się też jak odpowiednio zapisać plik aby móc w przyszłości modyfikować warstwy. Przeprowadzimy także kilka prostych operacji i modyfikacji graficznych warstw. Zapraszam do lektury.
Kurs Gimp - Warstwy - Wprowadzenie do pracy na warstwach
6. W szóstej częsci kursu nauczymy się w praktyce pracować na warstwach na przykładzie dwóch obrazów nauczymy się jak tworzyć warstwy, jak łączyć ze sobą obrazy aby stworzyć fotomontaż i wzbogacić zdjęcie o dodatkowe detale i szczegóły. Poznamy także kilka nowych efektów jak narzędzie odbicia, skalowanie a także poznamy techniki modyfikacji ustawień krycia dla warstw.
Kurs Gimp - Praktyczne wprowadzenie i utrwalenie pracy na warstwach
7. W części siódmej tutoriala poświęconego obróbce grafiki komputerowej w programie gimp, w dalszym ciągu będziemy pracować na warstwach poznając przy tym nowe metody tworzenia warstw poprzez wklejanie obiektów. Poznamy także kilka przydatnych narzędzi w technikach fotomontażu takie jak zmiany perspektyw obiektów, filtry cieniowania i erozji, które pozwolą postarzyć obiekty i nadać charakter pasujący do obrazu typu retro.
Kurs Gimp - Praca na warstwach ciąg dalszy
8. W ósmej części krok po kroku prezentujemy jak utworzyć własny animowany pędzel w programie GIMP oraz na czym polega tworzenie takiego pędzla. Dzięki temu poradnikowi utworzysz pędzel losowo zmieniający kształt co kliknięcie z zaprojektowanego pędzla bazowego. Zapraszam do poradnika, przygotowałem także plik bazowy na którym będziemy pracować w tym poradniku.
Kurs Gimp - Tworzymy animowany pędzel

Ze względu na duże zainteresowanie kursem, do końca czerwca 2015 na blogu pojawią się nowe części kursu. Materiały są już w trakcie przygotowania, także proszę o cierpliwość, gdyż ostatnio nie mam za dużo wolnego czasu, ale obiecuję, że ruszymy dalej z kursem. Pozdrawiam czytelników bloga.


1 komentarz:

Adam pisze...

Dziękuję za kurs! W bardzo przystępny sposób wyjaśniasz zasady funkcjonowania programu. Niektóre mogą się wydawać proste, ale sam pewnie nie wpadłbym na nie bez Twojej pomocy.

Prześlij komentarz