Komputerowe Sztuczki Strona Główna

Instalacja windows z pendrive

Instalacja windows w netbookach może stanowić nielada problem jeżeli weźmiemy pod uwagę brak napędu CD-DVD. Oczywiście pozostają napędy zewnętrzne na USB, ale co jeśli takowym nie dysponujemy z pomocą przychodzi Nam poczciwy pendrive. W tym artykule pokażę jak wykonać bootowalny pendrive z Windowsem za pomocą kilku technik.

Do wyboru metoda tradycyjna nie wymagająca dodatkowego oprogramowania - czyli wykorzystanie systemowego diskparta do wykonania bootowalnego pendrive. A także za pomocą programów min. Unetbootin i Ultraiso. Zapraszam do przeczytania poradnika wraz z instrukcjami krok po kroku. Co do uruchomienia samej instalacji po utworzeniu bootowalnego pendrive zapraszam do artykułu: Bootowanie..

Bootowalny pendrive - przy użyciu Diskpart.


1. Wciskamy kombinację klawiszy [symbol windows]+R.

2. W nowym okienku uruchomieniowym wpisujemy cmd.exe.

3. W tej chwili powinno nam się pokazać czarne okno wiersza poleceń.

4. Wpisujemy teraz w Nim diskpart

5. Pojawi Nam się w tej chwili drugie czarne okno z Napisem DISKPART zamiast tradycyjnej
ścieżki jak w poprzednim okienku.
6. W okienku diskpart lokalizujemy Nasz pendrive wpisując list disk w lokalizacji Naszego pendrive przy większej ilości urządzeń pomoże Nam kolumna z rozmiarem.

7. Po lokalizacji Naszego pendrive wpisujemy w okno diskparta komendę wybierającą Naszego pendrive jako urządzenie na którym tylko i wyłącznie diskpart będzie w danym momencie przeprowadzał operację czyli  wpisujemy select disk X ,gdzie X podajemy numer pod jakim wyświetliło pendrive poprzednie polecenie.

8. Teraz musimy wyczyścić zapisy w sektorze rozruchowym pendrive (tzw.MBR) za pomocą polecenia clean

9. Po wyczyszczeniu pozostaje Nam utworzyć główną partycję podstawową na pendrive robimy to za pomocą polecenia create partition primary.

10.W Następnym kroku wybieramy nowo utworzoną partycję za pomocą polecenia select partition 1
11. Nowo powstałą partycję musimy uczynić aktywną, czyli taką którą dysk rozpoznaje jako urządzenie posiadające dane systemowe i rozruchowe. Robimy to za pomocą prostego polecenia Diskparta czyli wpisujemy active.

12. Nasz pendrive już praktycznie jest przygotowany, jeszcze musimy tylko go sformatować i zastosować przypisanie litery z którą będzie kojarzony. Wpisujemy teraz format quick fs=fat32 co znaczy "Sformatuj ten dysk szybko i zastosuj dla niego system plików fat 32". Polecenie te wyczyści Nam tablicę plików pendrive tzw. MFT.

13. W ostatnim kroku wpisujemy polecenie assign po czym zamykamy Diskpart wpisując w oknie Diskparta "exit".

W tej chwili mamy już przygotowany bootowalny nośnik i pozostaje Nam już tylko przenieść pliki z nośnika Windows. Możemy to wykonać za pomocą wielu programów explorator windows, wiersz polecenia(copy źródło:\ litera pendrive: /Y) - operator Y wymusza nadpisanie istniejących już plików, jeżeli z jakiegoś powodu się one znajdą już na pendrive, total comander i wiele innych narzędzi do zarządzania plikami.

Pamiętajmy aby przy kopiowaniu plików mieć włączone pokazywanie ukrytych plików i folderów oraz plików systemowych, aby nie pominąć żadnego ważnego pliku lub katalogu z płyty instalatora.






Główne okno programu Unetbootin
Unetbootin tworzenie bootowalnego
pendrive'a (Kliknij aby powiększyć)

Bootowalny pendrive za pomocą Unetbootin:


1. Pobieramy program z dowolnego serwisu z instalatorami lub strony producenta.

2. Pobrany program jest plikiem wykonywalnym, nie instalatorem klikamy dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na ikonę programu w celu jego uruchomienia.

3. Powinno Naszym oczom ukazać się intuicyjne okienko widoczne na rysunku po lewej stronie.

4. W przypadku Windows wystarczy wybrać obraz z systemem Windows zapisany na dysku po zaznaczeniu opcji "Obraz" widocznej na rysunku po lewej stronie.

5. Klikamy na wielokropek i odnajdujemy lokalizację obrazu ISO systemu windows.

6. Następnie wybieramy literę napędu gdzie jest Nasz pendrive w celu wykonania na Nim bootowalnego obrazu. Po czym klikamy na "Ok".

7. Teraz automatycznie powinien uruchomić się proces tworzenia bootowalnego Pendrive. W trakcie instalator wyświetli okno o tym, że zostaną usunięte wszelkie dane z pendrive lub nadpisane dane w przypadku już istniejącej innej instalacji bootowalnej. Proces wykonania bootowalnego pendrive z systemem może zając do kilkunastu minut, w zależności od wydajności komputera, pendrive i wielkości samego obrazu z systemem. Program unetbootin może być wykorzystany także do utworzenia bootowalnej dystrybucji systemu Linux.

Bootowalny pendrive za pomocą UltraISO:


Główne okno programu UltraISO
Tworzenie obrazu bootowalnego w
UltraISO (Kliknij aby powiększyć)
1. Otwieramy obraz z systemem w programie UltraISO. Na potrzeby artykułu wykorzystam archiwalny obraz ISO dystrybucji Linux Ubuntu. Procedura wykonania z systemem Windows wygląda tak samo.

2. Po otwarciu obrazu w UltraISO widzimy główne okno programu wraz z listingiem zawartości obrazu. Jak na rysunku poniżej.

3. Nas interesuje w tym przypadku menu "Bootable" w górnym menu.
okno tworzenia obrazu na pendrive w programie UltraISO
Okno zapisu danych na pendrive
UltraISO (Kliknij aby powiększyć)
4. Otwieramy zatem menu "Bootable" klikając lewym przyciskiem myszy po czym wybieramy z Niego opcję "Write Disk Image". W systemach Win7/Vist program może poprosić Nas o prawa administracyjne przed tą operacją.

5. Pojawi Nam się teraz okno widoczne poniżej na rysunku. Wybieramy literę Naszego dysku w sekcji Disk Drive.

6. Przed wykonaniem nagrania, dobrze jest wykonać formatowanie pendrive za pomocą przycisku Format.

7. Po wykonaniu formatowania wybieramy opcję "Write" po czym nastąpi wykonanie zapisu obrazu na pendrive.



  1. Strona Główna




  2. Windows




  3. Programy




  4. Porady


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Hello There. I found your weblog the usage of msn. That is a very well written article.

I'll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post.
I will certainly comeback.

Prześlij komentarz