Kilka słów o GIMPIE
Do programu znajdziemy mnóstwo dodatków, pędzli, deseni a także korzystając z kursu sami nauczymy się tworzyć własne desenie czy pędzle. Ale nim dojdziemy do tych zagadnień to musimy zapoznać się z podstawami i przydatnymi opcjami w programie, które będziemy na dłuższą metę często wykorzystywać. Pierwszą część kursu poświęcimy na zaznajomienie się z obszarem pracy i narzędziami. Zapraszam do wprowadzenia i krótkiego omówienia. Czytaj dalej lub obejrzyj Wprowadzenie na naszym kanale YouTube
Okno robocze programu z opisem (Kliknij aby powiększyć obraz) |
Menu operacji na pliku w GIMP
1. W górnym menu "Plik" znajdziemy wszystkie operacje związane z działaniem na pliku, otwieranie plików, nowe pliki, wydruk, zapis czy dostęp do ostatnio otwartych plików w gimpie. W menu tym także mamy możliwość zamknięcia pliku bez zamykania programu. Opcja przydatna jeżeli otworzyliśmy dwa pliki a pobieraliśmy z jednego np tło do drugiego obrazu. Więc po pobraniu możemy szybko zamknąć niepotrzebny nam obraz co zwolni pamięć komputera i zachowamy przejrzystość obszaru pracy.
Również możemy do tego wykorzystać skrót Ctrl+W należy jednak pamiętać o kliknięciu w górny pasek okna obrazu, który chemy zamknąć tak aby te okno stało się aktywne i dopiero wtedy naciskamy skrót. Opcja Ctrl+Q pozwala nam definitywnie zamknąć Gimpa, również i ta opcja jest dostępna w menu pod nr. 1. Poniżej najważniejsze skróty klawiszowe z menu nr. 1, polecam korzystać ze skrótów gdyż na dłuższą metę ułatwiają nam bardzo pracę i nie musimy latać kursorem ciągle po górnej belce.
Skróty klawiszowe menu Plik w pigułce.
- Ctrl+S - Zapis pliku, zapisuje aktualne zmiany w pliku. Jeżeli wcześniej plik nie był zapisywany wyświetli nam się okno z prośbą o nazwanie nowego pliku i wyborem lokalizacji docelowej.
- Ctrl+W - Zamykanie pliku, omówione zostało wyżej
- Ctrl+Q - Zamknięcie programu Gimp
- Shift+Ctrl+V - Utworzenie nowego obrazu ze schowka. Dla przykładu, zrobiliśmy zrzut ekranowy pulpitu. Jeżeli nie znalibyśmy dobrze programu najprawdopodobniej najpierw utworzylibyśmy nowy obraz a potem byśmy próbowali wkleić nasz zrzut. Jednak wciskając powyższą kombinację program sam tworzy nowy obraz na podstawie zawartości schowka, o wymiarach odpowiadających wykonanemu zrzutowi lub zawartości schowka bo niekoniecznie to musi być zrzut a np. Wycięte zaznaczenie.
Menu operacji edycji
Menu edycji jest przeze mnie bardzo rzadko używane gdyż w dużej większości wykorzystuję skróty klawiaturowe co również i Wam polecam w celu szybkiej i sprawnej obróbki. Jedną z ważniejszych opcji dla których warto mi otwierać te menu jest funkcja "Rysuj wzdłuż zaznaczenia" oraz "Rysuj wzdłuż ścieżki" bardzo potężne funkcje jeżeli potrafimy je wykorzystać w odpowiednim momencie i celu. Poniżej lista najważniejszych skrótów klawiaturowych.
Skróty klawiszowe menu edycji w pigułce.
- Ctrl+Y - Ponowienie cofniętej operacji obie funkcje bardzo dobrze można wykorzystać w celu sprawdzenia efektu wykonanych poprawek i wybrania najlepszej opcji. W trakcie kursu postaram się zademonstrować dobre wykorzystanie tych skrótów.
- Ctrl+X - Wytnij, narzędzie wycięcia i przeniesienia obiektu do schowka
- Ctrl+V - Wklej, narzędzie odpowiedzialne za wklejenie zawartości schowka.
- Ctrl+C - Skopiuj, narzędzie kopiowania obiektu.
- Ctrl+Shift+C - Skopiuj widoczne, kopiowanie tego co dosłownie widzimy w zaznaczeniu. Różnicę pomiędzy obiema operacjami wyjaśniłem wcześniej jednak również postaram się to zademonstrować w dalszych częściach.
Ostatnią opcją, która jest jeszcze warta uwagi w tym menu jest opcja "Wklej jako", otwiera ona przed nami nową gamę możliwości i zostanie omówiona w osobnym podrozdziale kursu.
Omówienie menu operacji na zaznaczeniach.
Jednymi z najciekawszych tutaj opcji, często przeze mnie wykorzystywanymi są edycje obszaru zaznaczenia, zmniejszanie bądź jego powiększanie lub obramowanie zaznaczeń co pozwala wykonywać obwódki wokół obiektów.
Wartą uwagi także jest opcja zaznaczenia wg koloru, która pozwala wybrać elementy o określonym kolorze lub zbliżonym w zależności od ustawienia próbkowania i progu. No i ostatnie warte opcje to przekształcenie zaznaczenia na ścieżkę, a także oderwanie zaznaczenia jako osobną warstwę. Większość z tych opcji zostanie zaademonstrowana w trakcie kursu.
Omówienie menu modyfikacji Widoków.
Wprowadzenie do narzędzi manipulacji obrazem czyli menu obraz
Zmiana wymiarów płótna obrazu czyli obszaru na którym możemy pracować(malować, manipulować etc.). No i znajdziemy także narzędzia kadrowania i przycinania obrazu. W menu tym także umieszczono opcje konfiguracji siatek i prowadnic, co moim zdaniem powinno być w menu "Widoku" ale autorzy programu mieli inną wizję grupowania funkcji.
W menu znajdziemy także opcję Duplikację obrazu czyli inaczej mówiąc powielenie go, przydatne jeżeli mamy dwie wizje w trakcie pracy i chcemy przedstawić oba projekty, które różnią się niewielkimi detalami. No i kolejna ważna opcja w tym menu to wybór Trybu obrazu, bardzo przydatna opcja dla webmasterów jeżeli chodzi o zmniejszanie rozmiaru(Megabajtów) zajmowanych przez obraz w templatkach i projektach www.
Zarządzanie warstwami - funkcje w menu warstw.
Operacje na kanale alfa warstw - o tym też postaram się napisać osobny wątek w kursie. Ogólnie bez demonstracji ciężko będzie wytłumaczyć na czym polega siła i zaleta warstw, ale jak już to zrozumiecie to docenicie jakim potężnym narzędziem w rękach grafików są operacje na warstwach.
Kolory pod kontrolą - menu manipulacji kolorami i składowymi.
W ciągu całego cyklu będziemy nieraz korzystać z opcji tego menu także zobaczycie w jakich sytuacjach można wykorzystać opcje z tego menu aby osiągnąć określony efekt. Także opcje z tego menu będą dawkowane cyklicznie w formie podpunktów naszych projektów.
Narzędzia czyli konfiguracja przybornika z menu.
Menu Filtrów - automatyczne efekty nakładane na obraz.
Menu Okna - Dostosuj swój obszar roboczy indywidualnie.
Aktualizacje i nowości czyli menu pomoc w Gimpie
Główne narzędzia do manipulacji obrazem- czyli przybornik.
Omówiliśmy nasz obszar roboczy, więc zapraszam wkrótce na kolejną część kursu, gdzie przejdziemy do praktycznych zastosowań Gimpa w obróbce i projektowaniu grafiki.
Zobacz też:
Kurs Gimp część 4 | Kurs Gimp część 3 | Kurs Gimp część 2 |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz