1. Przechodzimy w menu Bloga do sekcji "Szablon".
2. Klikamy "Dostosuj".
3. W nowym menu wybieramy opcję: "Zaawansowane".
4. Klikamy na "Dodaj arkusz CSS".
W arkuszu CSS wpisujemy:
body{
background-image: url("http://i59.tinypic.com/idf32v.png");
background-size: cover;
}
h1
{
display:none;
}
#header .header-bar .title h1{display:none;}
#header .header-bar {background:transparent;}
#header .header-drawer{background:transparent;}
#header-container
{
background-image: url("http://i59.tinypic.com/6s6o0i.png");
background-repeat:no-repeat;
background-position:280px 5px;
}
Teraz krótkie objaśnienie. Pierwsza sekcja body w arkuszu CSS odpowiada za wyświetlenie tła. Jest to obrazek garderoby w przykładzie bloga. W drugiej sekcji h1 ukrywamy nagłówek tekstowy aby nie był widoczny, podobnie robimy w następnej sekcji ukrywając aktywnego linka do strony głównej, którą funkcję spełnia właśnie tekstowy nagłówek.
Z punktu widzenia SEO nie jest to zbyt etyczne rozwiązanie, jeżeli chodzi o ukrywanie nagłówka h1. No ale jeżeli mamy stałą rzeszę czytelników i zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie to czemu nie.
Następnie dodajemy przeźroczystość do górnej belki menu, tak aby było widać tło aby obrazek wypełniał całkowicie przestrzeń bloga. No i przechodzimy do dodania nagłówka. Za dodanie obrazka jako nagłówka odpowiada sekcja "#header-container" w powyższym kodzie i jest to pierwsza linijka. Gdzie podajemy jako wartość link do naszego obrazka na nagłówek. Ustawiamy wartość "no-repeat" aby obrazek nie był powtarzany i ustawiamy położenie nagłówka.
Ważne jest to, że w obrazku nagłówka została użyta alfa czyli przeźroczystość dlatego możemy ustawić jego pozycję jak nam się podoba. Oczywiście idzie też wykonać nagłówek z obrazka bez przezroczystości jednak musimy się wtedy trochę bardziej napracować z dopasowaniem wymiarów. To by było na tyle i mam nadzieję, że ten artykuł był pomocny.
6 komentarzy:
Witaj! Poradnik naprawdę fajny. Mam pytanie, czy nagłówek może być dowolnego rozmiaru czy trzeba przystosować obrazek do jakiegoś konkretnego wymiaru? :)
Ja akurat w przykładzie ustawiłem na sztywno wymiar, ale można to też zrobić za pomocą stylów CSS. Pozdrawiam.
Witam, dzięki za poradnik. Ale mam pytanie. Co zrobić kiedy mam obrazek png na dysku? Jestem zielona w stronach "od kuchni" :)
a jak zamiast tego obrazka dodać inny?
Jeżeli obrazek znajduje się na dysku to należy napierw wgrać obraz na serwis odpowiedzialny za hosting obrazów. Tinypic lub inny tylko trzeba uważać bo obrazki po jakimś czasie potrafią zniknąć z hostingu więc najlepiej obraz wgrać w blogspota i skorzystać z linka który nam poda blogspot po wgraniu obrazu.
Po prostu wgrywamy obrazek na serwis hostujący pliki graficzne lub do albumu Picassa i podajemy jego adres w cudzysłowach zamiast tego. Przykładowo:
background-image: url("adres www twojego obrazka");
Prześlij komentarz