Komputerowe Sztuczki Strona Główna

Kurs Gimp - Jak zrobić okrągły napis w GIMP-ie - cz.9

Witam w dziewiątej już części kursu grafiki komputerowej w programie GIMP. Dzisiaj nauczymy się jak zrobić okrągły napis na bazie małego projektu. W dzisiejszej części kursu utworzymy w GIMP-ie pieczęć Wielkiego Księstwa Polskiego. Do wykonania projektu będziemy potrzebować godła Polski oraz oczywiście wolnego czasu :) Przy okazji nauczymy się jak zabarwić czarno-białe elementy i poznamy kilka dodatkowych fajnych funkcji. Czytaj dalej lub obejrzyj dziewiątą część kursu na kanale YouTube

No to zaczynamy....

Robimy kontur orła polskiego

Otwarcie pliku z godłem Polski w Gimpie - zrzut
Otwarcie pliku z godłem Polski
(Kliknij aby powiększyć)
Zmiana czerownego koloru w przeźroczystość w Gimpie
Zmiana czerownego koloru w
przeźroczystość (Kliknij aby
powiększyć zdjęcie)
Na początek musimy pobrać godło Polski, można pobrać je gdziekolwiek. Najważniejsze jednak aby godło miało w miarę jednolite kolory i nie było modyfikowane graficznie. Otwieramy więc na początku plik graficzny zawierający godło. Jako, że będziemy potrzebować z naszego godła tylko orzełka to na początek pozbywamy się czerwonego koloru z obrazu. Zmiana koloru w alfę była omówiona w poprzedniej 4 części kursu, więc myślę, że każdy sobie poradzi.Pozbywamy się koloru z obrazu

Desaturacja obrazu w Gimp-ie - zrzut ekranu
Desaturacja obrazu w Gimp-ie
(Kliknij aby powiększyć obraz)
Kolejnym krokiem jest pozbycie się całkowicie kolorów z naszego orzełka, tak aby uzyskać obraz monochromatyczny obiektu a mianowicie orła. Klikamy więc w górnym menu Kolory i wybieramy z menu kontekstowego opcję Desaturacja. Powinniśmy mieć podobne opcje jak na obrazku z prawej strony. Na koniec zatwierdzamy opcje i klikamy przycisk Ok aby zastosować zmiany.

Modyfikujemy ustawienia kontrastu dla obrazuMamy więc już naszego orła w czerni i bieli, poprawimy więc nieco jasność i kontrast tak aby pióra oraz skrzydła naszego orła nabrały wyraźnych konturów. W tym celu wybieramy z górnego menu Kolory opcję Jasność i Kontrast i ustawiamy opcje tak jak na rysunku po lewej stronie. A więc ustawiamy wartości -16 dla jasności obrazu oraz 41 dla wartości kontrast. Na koniec zatwierdzamy zmiany przyciskiem Ok.

Nasz orzeł jest już gotowy do dalszej pracy, więc zaznaczamy go sobie i z górnego menu wybieramy Edycja a następnie Skopiuj widoczne, dzięki czemu nasz orzełek trafi do schowka i będziemy mogli dalej wykorzystać go w naszym projekcie.

Tworzymy obraz bazowy dla okrągłego napisu. - zrzut
Tworzymy obraz bazowy z pieczęcią
(Kliknij aby powiększyć zrzut i
zobaczyć ustawienia opcji dla nowego
obrazu)

Okrągły napis - tworzymy obraz bazowy

Na początek tworzymy obraz bazowy o wymiarach 600 pikseli na 600 pikseli z białym tłem. Będziemy działać głównie na tym obrazie, a wcześniej powstały orzeł będzie tylko obiektem tego obrazu. Obraz bazowy tworzymy wybierając z górnego menu Plik a następnie nowy obraz. Następnie zgodnie z powyższym ustawiamy wszystkie opcje tak jak na rysunku po prawej stronie. Oczywiście można zastosować inne ustawienia wg, własnych preferencji ale moim zdaniem takie optymalne ustawienia nam wystarczą i nie ma sensu tworzyć jakiegoś molocha na potrzeby kursu aby tylko HD było :)

Automatycznie po utworzeniu obrazu bazowego wklejamy naszego orła do obrazu bazowego. Wklejamy go automatycznie jako nową warstwę wybierając do tego celu z menu górnego obrazu bazowego opcję Edycja a następnie Wklej jako i wybieramy na końcu Nowa Warstwa.

Na początek warto po wklejeniu orła przeskalować całą warstwę do wymiarów około 45% obrazu bazowego z zachowaniem proporcji orzełka. Ja w swoim przypadku wybrałem wymiary 231x250 pikseli.

Tworzymy warstwę z okręgami

Dodanie warstwy okręgi do obrazu bazowego - okno warstw gimp - zrzut
Dodanie warstwy okręgi
do obrazu bazowego -
okno warstw (Kliknij
aby powiększyć)
Będziemy potrzebować nową warstwę, w tym celu tworzymy nową warstwę dla okręgów i nazywamy ją okręgi, tak aby łatwo było nam się zorientować do czego ta warstwa służy. Nasze okno warstw powinno wyglądać to jak na rysunku z lewej strony. Oczywiście warstwa okręgi powinna być przeźroczysta bez tła. Przełączamy się więc na nowo utworzoną warstwę tak aby była aktywna i podświetlona na liście warstw jak na rysunku z lewej.
Dodanie centralnych prwadnic na warstwie Okręgi - zrzut ekranu Gimp
Dodanie centralnych prwadnic na
warstwie Okręgi (Kliknij aby
powiększyć)

Tworzymy centralne prowadnice


Następnie tworzymy dwie centralne prowadnice ustalając położenie za pomocą procentów na 50% procent dla prowadnicy poziomej i 50% dla prowadnicy pionowej tak aby prowadnice utworzyły nam podział obrazu i wyznaczyły jego środek jak na rysunku po prawej stronie. Jest to ważne gdyż będziemy później wykorzystywać te prowadnice do centrowania orzełka, okręgów i okrągłego napisu. Tak aby w wyniku końcowym obiekty stanowiły spójną całość.

Jeżeli nie wiesz jak dodać prowadnicę to możesz obejrzeć film na youtube z początku artykułu ewentualnie zajrzeć na część drugą kursu na blogu.

Centrujemy warstwę na obrazie bazowym


Centrowanie warstwy na obrazie bazowym. Punkt centrujący - zrzut ekranu
Centrowanie warstwy na obrazie
bazowym. Punkt centrujący (Kliknij
aby powiększyć obraz)
Następnie przełączamy się na warstwę z orzełkiem w oknie warstw tak aby ta warstwa była aktywna i podświetlona tak jak na rysunku z lewej. Następnie wybieramy narzędzie przemieszczenia z przybornika po lewej. I przenosimy naszego orzełka dokładnie na środek. Tak aby malutki krzyżyk widoczny na rysunku po lewej będący na środku warstwy z orzełkiem znalazł się dokładnie na środku przeciecięcia się prowadnicy pionowej i poziomej.

Tworzymy okręgi wokół obiektu orzełka


Rysujemy zaznaczenie eliptyczne wokół obiektu - zrzut Gimp
Rysujemy zaznaczenie eliptyczne
wokół obiektu (Kliknij aby powiększyć)
Mamy już wycentrowanego orzełka więc stworzymy teraz wokół niego dwa okręgi. Przęłączamy się najpierw na warstwę okręgi w menu warstw.

Tworzymy okrągłe zaznaczenie i centrujemy wokół obiektu.


Następnie wybieramy najpierw zaznaczenie Eliptyczne z przybornika (Rysunek po prawej stronie) a następnie rysujemy okrąg wokół orła. Oczywiście możemy zaznaczyć w ustawieniach narzędzia zaznaczenia opcję Stały a następnie proporcje. Wtedy uzyskamy idealne okrągłe zaznaczenie.

Ustawienia pędzla do rysowania - Gimp - zrzut
Ustawienia pędzla
do rysowania
(Kliknij aby
powiększyć obraz)
Oczywiście zaznaczenie również przenosimy na środek i centrujemy tak aby środek zaznaczenia wyznaczony przez malutki krzyżyk znalazł się w miejscu przecięcia centralnych prowadnic. Zaznaczenie powinno wyglądać teraz jak na rysunku powyżej po prawej stronie.

Rysujemy okręgi i centrujemy zaznaczenie pomiędzy okręgami.

Pora więc przed narysowaniem okręgów zmodyfikować ustawienia narzędzia rysowniczego. Wybieramy więc z przybornika narzędzie pędzel i ustawiamy opcje tak jak na rysunku z lewej strony. Oczywiście moglibyśmy rysować narzędziem linia, jednak dzięki wykorzystaniu okrągłej końcówki pędzla nasze okręgi nie będą miały, żadnych poszarpanych krawędzi.

Kiedy ustawimy już pędzel przechodzimy do narysowania pierwszego okręgu. W tym celu z górnego menu wybieramy Edycja a następnie rysuj wzdłuż zaznaczenia. Pojawi nam się wtedy okno widoczne po prawej stronie i ustawiamy w nim opcje tak jak na rysunku. Następnie po wybraniu wszystkich opcji klikamy Rysuj. Powstał nam już pierwszy okręg.

Powiększanie zaznaczenia w Gimpie - zrzut
Powiększanie zaznaczenia w Gimpie
(Kliknij aby powiększyć obrazek)

Pora teraz narysować drugi okrąg. Oczywiście moglibyśmy narysować nowe zaznaczenie i powtórzyć to samo wszystkie czynności włącznie z centrowaniem, ale jest lepszy sposób, który pozwoli zachować nam proporcje jak i zachowamy dokładność. W tym celu z górnego menu wybieramy opcję Zaznaczenie a następnie Powiększ. W nowym oknie dialogowym widocznym na rysunku po lewej stronie wpisujemy wartość 80 dla pikseli i klikamy ok. 


Okręgi namalowane wokół obiektu - zrzut ekranu gimp
Okręgi namalowane wokół obiektu
(Kliknij aby powiększyć)
Mając powiększone zaznaczenie rysujemy podobnie jak wcześniej pierwszy okrąg przy użyciu menu Edycja i Rysuj wzdłuż zaznaczenia. W danej chwili całość powinna wyglądać tak jak na rysunku z prawej strony. Zaznaczenie cały czas powinniśmy mieć aktywne, przyda się nam, one znów za chwilę. Mamy więc już dwa okręgi pora, pora więc umieścić między nimi dokładnie na środku napis.

Zmniejszanie zaznaczenia - okno dialogowe gimp - zrzut
Zmniejszanie zaznaczenia Gimp
(Kliknij aby powiększyć)

Robimy okrągły napis

Wycentrowane zaznaczenie pomiędzy okręgami - zrzut ekranu
Wycentrowane zaznaczenie pomiędzy
okręgami (Kliknij aby powiększyć)
Tak jak mówiłem będziemy potrzebować cały czas owe zaznaczenie. Zaznaczenie te umieścimy teraz na środku pomiędzy okręgami. Będzie ono wyznaczać środek i linię po której będzie biegł napis.

W tym celu wycentrujemy teraz zaznaczenie za pomocą funkcji Zaznaczenie dostępnej z górnego menu a następnie wybieramy Zmniejsz. W nowym oknie dialogowym widocznym po lewej stronie wpisujemy wartość 40 pikseli tak aby zmniejszone zaznaczenie znalazło się dokładnie po środku okręgów i klikamy Ok. Po zakończonej operacji całość powinna wyglądać na razie tak jak na rysunku po prawej stronie. Jak widzimy zaznaczenie znalazło się dokładnie pośrodku okręgów. Przejdźmy teraz do napisu.
Warstwa napisu w projekcie - zrzut ekranu
Warstwa napisu w projekcie
(Kliknij aby powiększyć obraz)

Tworzymy napis i zaokrąglamy go

Na początek tworzymy nową warstwę na której będziemy tworzyć i pracować na napisie. Warto dla zachowania przejrzystości nazwać warstwę Napis tak abyśmy nie mieli problemu z rozróżnieniem, która warstwa do czego służy. Powinno to wyglądać tak jak na rysunku z lewej.

Dodany napis w Gimpie - zrzut
Dodany napis w Gimpie
(Kliknij aby powiększyć)
Mamy więc już aktywną warstwę napis, więc wybieramy z przybornika narzędzie tekstowe jak na rysunku powyżej. Jak widzimy ja wybrałem czcionkę 40 px, a szerokość pomiędzy okręgami ma 80px więc nie będzie problemu z upchnięciem napisu pomiędzy okręgi. W nowym oknie dialogowym narzędzia tekstowego wpisujemy swój tekst, ja wpisałem Wielkie Księstwo Polskie.

Rysowanie napisu za ścieżką - gimp - zrzut ekranu
Rysowanie napisu za ścieżką (Kliknij
aby powiększyć)
Nasz napis jest na razie płaski jak na rysunku z prawej strony pora więc go zaokrąglić. Przęłączamy się więc na warstwę Napis w oknie warstw, gdyż po dodaniu napisu przełączyliśmy się na warstwę tekstową. Następnie z górnego menu wybieramy Zaznaczenie a następnie Przekształć na ścieżkę.

Okrągła ścieżka utworzona z napisu - zrzut
Okrągła ścieżka utworzona z napisu
(Kliknij aby powiększyć)
Po tej operacji przełączamy się ponownie na warstwę tekstową w menu warstw. I z przybornika wybieramy narzędzie tekstowe a następnie klikamy w opcjach narzędzia, tekst za ścieżką jak na rysunku po lewej. I co się stało?? Gimp utworzył nam ścieżkę z napisu dokładnie po okręgu. Po wyłączeniu widoczności warstwy tekstowej odpowiadającej za płaski napis wygląda to tak jak na rysunku z prawej strony. Musimy to teraz przekształcić na napis, bo na razie to tylko ścieżka.

Okrągły napis utworzony w Gimp-ie - zrzut ekranu
Okrągły napis utworzony w Gimp-ie
(Kliknij aby powiększyć)
Przełączamy się na warstwę napis i z górnego menu wybieramy Zaznaczenie a następnie Ze ścieżki. Nasza warstwa stała się zaznaczeniem, więc teraz wybieramy z przybornika narzędzie kubełek i klikamy wewnątrz dowolnej litery napisu. Warto podczas wypełnienia kubełkiem wybrać ten sam kolor co okręgi aby napis się nie odróżniał za bardzo. A całość wygląda tak jak na rysunku z lewej strony.

Narzędzie obrotu w GIMP-ie - zrzut ekranu
Narzędzie obrotu
w GIMP-ie

Obracamy napis


Okno dialogowe narzędzia obrotu w GIMP-ie - zrzut
Okno dialogowe narzędzia
obrotu w GIMP-ie
Dobra mamy, więc już napis. Dlatego właśnie centrowaliśmy wszystkie obiekty aby móc ten napis później obrócić w dowolnym kierunku pomiędzy okręgami. Przełączamy się więc na warstwę Napis zawierającą zaokrąglony napis. Warstwę z prostym napisem można usunąć żeby nie przeszkadzała, Nic się nie stanie. Następnie wybieramy z górnego menu Zaznaczenie a następnie wybieramy Nic aby pozbyć się zaznaczenia wokół napisu. 

Efekt końcowy - pieczęć Wielkiego Księstwa Polskiego - zrzut
Efekt końcowy - pieczęć Wielkiego
Księstwa Polskiego
Wybieramy potem z przybornika narzędzie obrotu widoczne na rysunku po prawej stronie i obracamy nasz napis w prawo albo w lewo. Możemy też po prostu wpisać w tym celu wartości do okna dialogowego widocznego po lewej.

Oczywiście warstwy i okręgi możemy sobie zabarwić na dowolny kolor. Jak nie wiesz jak to zrobić to obejrzyj filmik umieszczony na początku tego posta. A gotowy projekt wygląda u mnie tak jak na obrazku po prawej stronie. 

To by było wszystko na dzisiaj. Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi częściami kursu na blogu jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś. Zachęcam też do obejrzenia filmów instruktażowych na You Tube jeżeli coś jest niezrozumiałe. Oczywiście na moim kanale YouTube szybciej znajdziecie najnowsze części kursu.  1. Strona Główna
  2. Kurs GIMP


1 komentarz:

Anka Szarejko pisze...

Bardzo dziękuję za poradnik.

Prześlij komentarz