Komputerowe Sztuczki Strona Główna

Kurs Gimp - praktyczne wprowadzenie i utrwalenie pracy na warstwach Cz. 6

Witam w kolejnej 6 już części kursu grafiki w programie GIMP. Tak jak zapowiedziałem w poprzednim poście, dzisiaj również będziemy pracować na warstwach utrwalając wcześniej poznaną wiedzę a także poznamy dodatkowe funkcje programu i ich zastosowanie. W kursie wykorzystamy funkcje zmiany w alfę omawianą już wcześniej, skalowania i zmiany rozmiaru obrazu, odbicia, ustawień krycia i dużo więcej. Początkowo miały być dwie cześci kursu w tej tematyce ale po namyśle stwierdziłem, że będzie jeszcze jedna dodatkowa. Czytaj dalej lub obejrzyj tutorial na naszm kanale YouTube

Nowy projekt - lista plików potrzebna do kursu


Zbiór obrazków wykorzystanych w kursie - zrzut
Rysunek 1 (Kliknij aby powiększyć)
W tych częściach kursu skorzystam z plików graficznych widocznych na rysunku 1. Zdjęcia można pobrać ze strony freeimages.com korzystając z wyszukiwarki na głównej stronie i wpisując nazwy poszukiwanych obrazków(Abandoned Table, Open, Vintage Radio). Serwis wymaga założenia konta. Mając już pobrane obrazki możemy przystąpić do pracy.



Otwieramy obraz bazowy i dodatkowy


Komunikat o potrzebie konwersji obrazu - zrzut ekranu
Rysunek 2 (Kliknij aby powiększyć)
Naszym bazowym obrazem będzie Abandoned Table, który będzie
tylko tłem i nie będziemy przeprowadzać na nim, żadnych operacji, otwórzmy go zatem w gimpie. W trakcie otwierania może pojawić się komunikat widoczny na rysunku 2, wybieramy wtedy opcję Konwertuj.

Otwieranie obrazu do edycji w gimpie - obrazek
Rysunek 3 (Kliknij aby
powiększyć)
Otwieramy teraz drugi obraz ten ze świecącym napisem Open tak jak
na obrazie 3, za pomocą kliknięcia prawym przyciskiem na pliku zdjęcia i wybraniu z menu Edit with Gimp(Edytuj w Gimpie).

Naszym celem będzie stworzenie odbicia lustrzanego tego napisu na prawym oknie obrazu Abandoned table. Będziemy mieli wtedy wrażenie, że w szybie odbija się napis, który widać przez okno będące za fotografującym stół. Mając otwarte oba obrazy przenosimy się na kartę z obrazem stołu.

Pobieramy rozmiar obszaru pracy


Zaznaczenie prostokątne modyfikowanego obszaru - zrzut ekranu
Rysunek 4 (Kliknij aby powiększyć)
Wybieramy narzędzie zaznaczenia prostokątnego z przybornika i sprawdzamy jaki wymiar ma obszar w którym umieścimy odbicie napisu jak na rysunku 4. Na dolnym pasku okna w trakcie zaznaczania będzie nam się wyświetlać rozmiar zaznaczenia jak na zdjęciu 5. Zapisujemy sobie gdzieś na kartce ewentualnie w notatniku te wymiary, przydadzą one nam się później.
Wymiary zaznaczenia prostokątnego na belce w gimpie - zrzut
Rysunek 5


Edytujemy obraz dodatkowy - usuwamy kolor i skalujemy


Usuwanie czarnego koloru z obrazu i zamiana w alfę - zrzut ekranu
Rysunek 6
(Kliknij aby powiększyć)
Obraz z usuniętym czarnym kolorem w gimpie - zrzut ekranu
Rysunek 7
(Kliknij aby powiększyć)
Przechodzimy teraz do obrazka z napisem Open i usuwamy czarny kolor z obrazka za pomocą funkcji Kolory->Zmiana koloru w alfę jak na rysunku 6 usuwamy czarny kolor dzięki czemu uzyskamy efekt jak na zdjęciu 7.

Skalujemy obraz


Teraz przeskalujemy obrazek do wymiarów wcześniej uzyskanych z zaznaczenia prostokątnego na obrazku ze stołem. Wybieramy z górnego menu Obraz->Skaluj obraz jak na obrazku 8. W następnym oknie podajemy
Skalowanie obiektu w programie gimp - zrzut
Rysunek 8
(Kliknij aby powiększyć)
jeden z maksymalnych wymiarów albo na wysokość albo szerokość, drugi rozmiar dopasuje nam się automatycznie po kliknięciu na ikonkę łańcucha obok pola z wymiarem na rysunku 9.

Ikonka połączonego łańcucha
ico6
ico7
(ico6) zachowuje proporcję podczas skalowania, ikonka rozłączonego łańcucha (ico7) nie zachowuje tych proporcji w skutek czego nastąpi spłaszczenie bądź rozciągniecie obrazu. Po wpisaniu wymiarów i zachowania proporcji klikamy na przeskaluj.

Kopiujemy obraz dodatkowy po edycji do schowka.


Ustawienie skalowania obrazu w Gimpie - zrzut
Rysunek 9
(Kliknij aby powiększyć)
Odrywanie zaznaczenia od obrazu w Gimpie
Rysunek 11
(Kliknij aby powiększyć)
Kiedy przeskalowaliśmy już obraz, zaznaczamy całość obrazu za pomocą kombinacji Ctrl+A lub z górnego menu wybieramy Zaznaczenie->Zaznacz Wszystko. Wybieramy potem z górnego menu Edycja->Skopiuj widoczne lub za pomocą kombinacji klawiszowej Ctrl+Shift+B.

Funkcja ta skopiuje nam do schowka cały obraz, wraz z zachowaniem przeźroczystości czyli dosłownie skopiuje obraz tak jak widzimy, kopiując też warstwy powyższe i poniższe z zaznaczonego obszaru.




Wykonujemy fotomontaż na obrazie bazowym


Przekształcenie oderwanego zaznaczenia w nową warstwę - zrzut
Rysunek 12
(Kliknij aby powiększyć)
Mając na obrazie z oknem zaznaczenie prostokątne, klikamy na nim
Wklejanie obiektu w miejsce oderwanego zaznaczenia - zrzut ekranu
Rysunek 13
(Kliknij aby powiększyć)
prawym przyciskiem i klikamy Zaznaczenie->Oderwij tak jak na zdjęciu 11. Na liście warstw Ctrl+L przekształcamy oderwane
zaznaczenie w warstwę jak na rysunku 12.

Po utworzeniu nowej warstwy zaznaczamy ją jako aktywną w menu warstw i z górnego menu wybieramy Edycja->Wklej do lub korzystamy ze skrótu klawiszowego. Nasz obraz wygląda teraz tak jak na rysunku 13 a nasze menu warstw wygląda jak na obrazku 13a.

Przekształcamy wklejony obiekt w warstwę


Okno dialogowe z listą warstw - zrzut
Rysunek 13a
(Kliknij aby powiększyć)
Przekształcenie wklejonego obiektu w warstwę - zrzut ekranu
Rysunek 13b
(Kliknij aby powiększyć)
Przekształcimy teraz wklejony napis w nowy obiekt, po kliknięciu na warstwę figurującą na liście jako Oderwane zaznaczenie(Wklejona warstwa), z menu po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wybieramy tak opcje tak jak na zdjęciu 13b.

 Oderwaną na
początku warstwę za pomocą zaznaczenia prostokątnego łączymy teraz z obrazem z powrotem klikając na nią prawym przyciskiem i wybieramy Połącz w dół jak na obrazku 13c.

A teraz małe wyjaśnienie dlaczego odrywaliśmy zaznaczenie i z powrotem je przyłączyliśmy nie robiąc nic z tym zaznaczeniem. Otóż chcieliśmy tylko aby obiekt wkleił nam się w konkretne wybrane miejsce, które sobie zaznaczyliśmy poprzez oderwanie. Gdybyśmy tak nie zrobili obiekt wkleiłby nam się w lewym górnym rogu zdjęcia ze stołem.
Łączenie warstw w dół w programie gimp - zrzut
Rysunek 13c
(Kliknij aby powiększyć)

Modyfikujemy nową warstwę


Mamy już wklejony napis i uporządkowane menu warstw zawierające dwie pozycje Tło i Wklejona warstwa. Jeżeli chcemy to możemy zmienić nazwę wklejona warstwa klikając na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy Modyfikuj atrybuty warstwy i nazwać ją Open Napis.

Narzędzie odbicia w programie gimp - zrzut
Rysunek 14
(Kliknij aby powiększyć)

Tworzymy odbicie lustrzane warstwy.


Zaznaczamy tą warstwę jako aktywną na liście warstw i wybieramy z przybornika opcję odbicia widoczną na rysunku 14. Nie będziemy tutaj nic zmieniać i wykorzystamy domyślne opcje narzędzia. Klikamy teraz lewym przyciskiem na nasz napis i voila mamy już odbicie lustrzane, a nasze okno wygląda jak na zdjęciu 15.

Modyfikujemy krycie warstwy .


Zastosowanie opcji odbicia na warstwie w gimpie
Rysunek 15
(Kliknij aby powiększyć)
Modyfikacja ustawień krycia dla warstwy w Gimpie - zrzut
Rysunek 16
(Kliknij aby powiększyć)
Nasz napis jednak zbyt bardzo się wyróżnia na tle pozostałych elementów obrazu, skorzystamy więc z opcji ustawienia krycia dla warstwy za pomocą suwaka w oknie warstw zdjęcie 16, zmniejszamy poziom krycia do 36-37% lub wg własnego uznania.

Nasz napis teraz już tak bardzo się nie wyróźnia na tle obrazu i nie stanowi dominującego elementu, ot taki mały smaczek.

Końcowe spłaszczenie warstw obrazu przez połączenie w dół - zrzut
Rysunek 17
(Kliknij aby powiększyć)
Dla zachowania przejrzystości w następnej części kursu połączyłem warstwę z napisem z obrazem rysunek 17, gdyż już więcej nie będę jej modyfikować a chcę zachować przejrzystość menu warstw podczas omawiania
Efekt końcowy szóstej części kursu w programie Gimp - zrzut
Rysunek 18
(Kliknij aby powiększyć)
pozostałych zagadnień.

Nie stanowi to jakiegoś przymusu i możemy zachować naszą warstwę z napisem jeżeli będziemy chcieli wrócić w przyszłości do tego projektu i ją edytować wg własnego pomysłu.

Pamiętajmy jednak wtedy o zapisie w formacie XCF pliku aby zachować warstwy. A cały efekt naszej pracy w tej części kursu widzimy na obrazku 18. Zapraszam do kolejnej części kursu, będziemy pracować na tym samym obrazie bazowym, więc warto zapisać dotychczasowe efekty pracy.

Zobacz też:



  1. Strona Główna




  2. Kurs GIMP


2 komentarze:

Unknown pisze...

Witam, mam problemy ze zmiana koloru zaznaczonego obiektu. Zaznaczam go "zaznacz wg kolor" i chcę wylać np czerwony kubełek na czarny obiekt i nic.Nie wiem co robię nie tak, zmieniałem różne opcje i kiszka.

Marynarz pisze...

Witaj, prawdopodobnie podejrzewam taki scenariusz, że kubełek nie zadziałał bo nie miałeś zaznaczonej aktywnej warstwy lub obiektu na którym chciałeś użyć narzędzia. Zgaduję bo na odległość ciężko cokolwiek powiedzieć a szklanej kuli nie mam. Obejrzyj poradnik na kanale YouTube i zobacz co robisz nieprawidłowo przez co efekt nie działa.

Prześlij komentarz