Komputerowe Sztuczki Strona Główna

Darmowy firewall

Zdjęcie tematyczne - darmowy firewall
Systemowy firewall to świetna linia obrony przeciwko atakom z sieci jak i z internetu. Jednak jego konfiguracja może być nieco kłopotliwa dla początkujących użytkowników. Dlatego postanowiłem wybrać kilka alternatywnych darmowych firewalli i programów, które wspomogą konfigurację i działanie systemowej zapory do minimum a także mogą ją zastąpić.

Specjalnie z myślą o początkujących użytkownikach komputera jak i nieco mniej doświadczonych w kwestiach technicznych firma Sphinx Software przygotowała oprogramowanie ułatwiające konfigurację zapory sieciowej i regulujące bezpieczeństwo do maksimum.

Zapory sieciowe wykrywają ruch już nawet w momencie kiedy instalator programu nawiązuje połączenie z siecią, co przy współpracy z mechanizmem UAC jest naprawdę skuteczne jeżeli chodzi o samoistnie instalujące się aplikacje i próby nawiązania łączności z hostem trojanów. Poniżej trzy moim zdaniem najlepsze firewalle dla początkujących.

Vista Firewall Control - panel - zrzut ekranu
Vista Firewall Control - panel
(Kliknij aby powiększyć)

Vista Firewall Control:

Okno widoczne po prawej stronie na zdjęciu udowadnia prostotę i intuicyjność tego oprogramowania. Przeznaczone typowo na system vista jest także kompatybilne i skuteczne w nowej wersji systemu win7. W trakcie łączenia z siecią aplikacji dostajemy alert w którym wybieramy jedną z 4 opcji: Włączony ruch, Zablokowany, Przychodzący ruch, Wychodzący ruch.

W przypadku złego ustawienia szybka zmiana po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na liście programów w oknie na zdjęciu po lewej i wybranie opcji edit oraz przeprowadzenie zmian. Z konfiguracją nikt nie powinien mieć problemów dlatego szczerze mogę polecić go początkującym.





Windows 7 Firewall Control:


To nieco bardziej zaawansowany firewall również jak poprzednik ze stajni Sphinx Software. Jest to przeportowana na win7 aplikacja z visty z dodatkowymi funkcjami. W tej wersji Nasz wachlarz ustawień możemy definiować dla konkretnych użytkowników komputera, ustawiać blokady na poziomie sieci lan oraz tryby znane z wcześniejszej wersji Vista Firewall Control.

W wersji płatnej mamy dodatkowo rozszerzenie o strefy FTP, Email, WWW możemy dowolnie konfigurować porty, hosty czy protokół sieciowy a także adresacje IPv6 lub IPv4. W wersji niedarmowej otrzymamy również wsparcie dla technologii przetwaraznia w chmurze oraz ochronę procesów, usług sieciowych i zdalny dostęp do kontroli nad firewallem. Jest to świetne rozwiązanie dla osób średnio - zaawansowanych w obsłudze komputera.

Comodo Firewall:


Firewall od firmy Comodo to jedno z najbardziej rozbudowanych darmowych rozwiązań na polu zapór sieciowych. Pełna konfiguracja od portu po strefy aż do pojedyńczej aplikacji i procesu kończąc. Sercem systemu jest mechanizm Defense + który w trybie paranoicznym potrafi Nam zaalarmować najmniejsze zachowanie odbiegające od normy. Świetnie się to sprawdza w prewencyjnym zapobieganiu malware, trojanów czy wszelkiej maści syfu jaki można złapać z sieci.

Produkt Comodo posiada rozbudowany mechanizm podglądu aktywnych aplikacji w sieci wyświetlając Nam informacje o porcie, ilości przesłanych danych, hoście docelowym i aplikacji, która akcję daną wywołuje. Zapewnia to Nam całkowity wgląd i pełną kontrolę nad ruchem sieciowy stacji roboczej. Comodo oferuje automatyczne aktualizacje, które poprawiają jeszcze bardziej bezpieczeństwo przeciwdziałając lukom w popularnych programach i samym firewallu. Ze względu na zaawansowaną konfigurację, polecam tą aplikację zaawansowanym użytkownikom przed którymi protokoły czy numery portów nie mają tajemnic.

Na chwilę obecną w swoim zestawieniu ująłem te trzy aplikacje, jak znajdę czas to może dorzucę coś jeszcze, aż mi się łezka w oku kręci na wspomnienie Kerio Personal Firewal (May 23 through December 31, 2011 R.I.P.).

Zobacz też:



  1. Strona Główna




  2. Internet




  3. Bezpieczeństwo


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz