Komputerowe Sztuczki Strona Główna

Podłączenie komputera do telewizora

Końcówki do podłączenia
komputera do telewizora
poprzez kabel
(Kliknij aby powiększyć)
Czasami w nagłych wypadkach takich jak awaria matrycy niezbędne jest podłączenie komputera do telewizora. Możemy także podłączyć laptopa do telewizora celem obejrzenia filmu przykładowo. Jako, że urządzenia z HDMI nie są jeszcze tak powszechne na masową skalę opiszę dwie techniki podłączenia komputera do telewizora.

Pierwsza technika opiera się na klasycznym rozwiązaniu S-Video - Euro lub chinche druga jest już połączeniem bezpośrednim VGA - VGA czyli otrzymujemy maksymalnie dopasowany obraz bez strat na jakości. Przyda Nam się do tego rysunek ze złączami widoczny po lewej stronie do którego będę się odwoływać w trakcie tłumaczenia.

Wariant 1 Podłączenie telewizora do komputera VGA - VGA


Podłączenie typu VGA - VGA, do tego celu musimy mieć wyposażony laptop, komputer w gniazdo 15 pinowe DF-15 potocznie zwane VGA. Na rysunku zaznaczone żółtym prostokątem. Wtyczki są takie same 15 bolców i taki sam kształt. Włączamy telewizor i wybieramy Source na pilocie telewizora i tam w menu albo VGA, PC lub Komputer.

Telewizor powinien Nam się przestawić w tryb nasłuchiwania na gnieździe. Skoro już wiemy jak wejść do trybu to wyłączamy telewizor. Podłączamy wtyk VGA do gniazda VGA telewizora, najczęściej przykręcane. To samo czynimy teraz w laptopie/komputerze. Włączamy telewizor i wybieramy źródło VGA.

Teraz jeżeli mamy dobry sterownik to komputer Nam sam przełączy obraz na TV jeżeli nie to klikamy na klawiaturze znaczek windows+P. Na ekranie komputera lub laptopa pojawi Nam się wybór trybu naciskamy tak długo aż wybierzemy tryb "tylko projektor" lub "duplikuj" ewentualnie "rozszerz" można poeksperymentować. Duplikowanie to obraz jednocześnie na TV i komputerze, rozszerz poszerza Nam pulpit na telewizor tworząc dodatkowy obszar roboczy, tylko projektor włączy Nam obraz na TV i wyłączy na matrycy komputera.

Uwaga:
Jeżeli nie działa Nam powyższy skrót a mamy laptopa to naciskamy na klawiaturze kombinację klawiszy FN+(LCD/rysunek monitora).
Uwaga 2:
Jeżeli nie działa ani jedna ani druga kombinacja lub mamy stary system. Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy na "Właściwości" na pulpicie. Przechodzimy na zakładkę ustawienia i tam wybieramy z listy Nasz monitor. Klikamy na Nasz TV na rysunku prawym przyciskiem myszy i wybieramy z listy "Podstawowy" lub "Dołączony".





Wariant 2: Podłączenie telewizora do komputera S-Video - Scart(potocznie zwane EURO):


Do tego celu będziemy potrzebować wtyczki scart z wyjściami audio-left, audio-right, video. Wtyczka widoczna na zdjęciu zaznaczona pomarańczowym kwadratem. Możemy także kupić gotową przejściówkę S-Video <-> Scart, jednak sama wtyczka Scart z wyjściami jest o tyle komfortowa, że możemy podłączyć wiele urządzeń bez kupowania gotowych kabli do każdego z nich.

Do komputera potrzebujemy gniazda mini-Din 7 pinowego(zdjęcie szary prostokąt), ,wtyczkę S-Video(zdjęcie zielony prostokąt) i kabel z bolcem podobny do kabla cinch(zdjęcie fioletowy prostokąt). Wtyczkę S-Video wpinamy do gniazda komputera/laptopa.

 Kabel typu chinch(fioletowy prostokąt) wpinamy do drugiej końcówki kabla S-Video. Drugi koniec kabla typu chinch wpinamy do żółtego gniazda na wtyczce typu Scart. Do wtyczki Scart możemy jeszcze podłączyć kombinację cinche audio a do wyjścia słuchawkowego laptopa/komputera mini-jack 3.5.

Na koniec podłączamy wtyczkę typu Scart do telewizora. Uruchamiamy telewizor i poszukujemy klawiszem "Source" na pilocie trybu Scart lub Composite Video. Dalsza konfiguracja patrz fragment zaznaczony kursywą w podłączeniu VGA - VGA, możliwa może być konfiguracja w sterownikach Nvidia/Ati. W razie problemów piszcie, postaram się pomóc.

Zobacz też:



  1. Strona Główna




  2. Hardware


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz