Co to jest fragmentacja i defragmentacja?
Defragmentacja dysku pojęcie bardzo często słyszane? Ale co to defragmentacja oraz fragmentacja i jaki ma wpływ na Nasz dysk oraz jak sobie poradzić z tym problemem? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na to nurtujące pytania.
Fragmentacja dysku to niedoskonałość systemu plików polegająca na nieszeregowym zapisywaniu danych często także niepełnej alokacji danych na skutek czego pomiędzy sektorami na dysku powstają wolne luki.
Nieszeregowe zapisywanie danych czyli zapisywanie fragmentów pliku na dysku w różnej kolejności, bardzo często na skutek tego dane rozrzucone są na dysku między sobą w dużych odległościach przez co głowica i aktuator muszą wykonywać dodatkową pracę co wpływa niewątpliwie na szybkość operacji i odczytu danych na dysku.
Najlepiej tą sytuacje zaprezentują poniższe rysunki. Poniżej mamy pofragmentowany dysk, a niżej po prawej zdefragmentowany. Każda kratka o tym samym kolorze to fragment jednego i tego samego pliku.
Pofragmentowany system plików (Kliknij aby powiększyć) |
Zdefragmentowany system plików (Kliknij aby powiększyć) |
Szczególnie podatne na fragmentację są systemy plików FAT,FAT32,FAT16. Jak więc wykonać defragmentację? Wystarczy trzymać się wskazówek poniżej aby zdefragmentować dysk twardy naszego komputera.
Zalecam włączyć defragmentację w weekend wieczorem i zostawić na noc komputer, musimy być pewni, że rano nie będziemy go potrzebować do pracy, gdyż defragmentacja to czasochłonny proces i może trwać od kilkunastu minut do kilkunastu godzin, w zależności od fragmentacji.
Defragmentacja dysku:
1. Otwieramy Mój Komputer lub Komputer tam gdzie mamy dyski C: lub D: lub oznaczone innymi literkami.
2. Klikamy prawym przyciskie myszy na dysk, który chcemy defragmentować po czym klikamy lewym przyciskiem myszy na Właściwości z rozwiniętej listy.
3. Interesuje Nas tutaj zakładka Narzędzia do której przechodzimy po czym klikamy na niej Defragmentuj lewym przyciskiem myszy.
4. W nowym właściwym już oknie defragmentacji. Przytrzymujemy lewy klawisz Ctrl na klawiaturze i myszką wybieramy dyski na których będziemy przeprowadzać operację.
5. Po wybraniu dysków klikamy na Analizuj.
6. Po wykonaniu analizy dysk wyświetli Nam status pofragmentowania dysku. W starszych systemach jest to ładny kolorowy pasek wraz z legendą. W nowszych systemach typu Windows 7/Vista otrzymamy tylko informację o procentowej fragmentacji danej partycji dysku.
7. Wykonujemy ponownie krok 4, i klikamy na Defragmentuj.
8. Jeżeli widzimy, że dysk jest dosyć mocno pofragmentowany to najlepiej wyłączyć monitor i uzbroić się w cierpliwość lub uciąć sobie krótką drzemkę.
9. Po wykonaniu defragmentacji otrzymamy raport o wynikach po czym zamykamy wszystkie okna.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz