Komputerowe Sztuczki Strona Główna

Kurs Gimp - Tworzymy animowany pędzel - Cz. 8

Witam w kolejnej już 8 części kursu grafiki komputerowej w programie GIMP. Dzisiaj odejdziemy nieco od naszego poprzedniego projektu przedstawionego w części szóstej i siódmej, ale jeszcze do niego powrócimy i pliki będą nam potrzebne w 9 części kursu. Czytaj dalej lub Obejrzyj tutorial na kanale YouTube Komputerowe Sztuczki

Dzisiaj natomiast pokażę jak możemy w programie GIMP utworzyć własne animowane pędzle. Animowany pędzel czyli co naciśnięcie klawisza myszy zmieniające malowany obrazek bądź kształt pędzla. Na potrzeby kursu stworzyłem obrazek z nutami. Widoczny po lewej stronie.
Obraz bazowy z nutami do pobrania - plik graficzny
Obrazek z nutami do poradnika
(Kliknij aby powiększyć i pobrać
w dużym rozmiarze)
Po ukończeniu tego poradnika co naciśnięcie klawisza myszy spowoduje narysowanie innej nuty za pomocą pędzla. Po pobraniu obrazka z nutami uruchamiamy program GIMP i przystąpimy teraz do stworzenia naszego pędzla. Aby wiedzieć jak się tworzy i na czym polegają animowane pędzle dobrze jest uruchomić okno warstw aby lepiej zrozumieć specyfikę tego zagadnienia.

Jak usunąć sterowniki myszy, kiedy mysz nie działa?

Przeglądając dzisiaj statystyki bloga zauważyłem, że ktoś wszedł na bloga po wpisaniu w wyszukiwarkę google hasła "jak usunąć sterowniki myszy". Hasło było napisane z błędami literowymi, więc podejrzewałem, że ktoś pisał z komórki lub smartfona i próbował rozwiązać problem ze sterownikami myszki gdyż powodowały konflikt i mysz nie działa dlatego właśnie, użytkownik korzystał z sieci mobilnej próbując rozwiązać problem. Jako, że jestem dobrym samarytaninem postanowiłem szybko zareagować i nagrałem poniższy filmik jak usunąć sterowniki myszy w windows 7 posługując się tylko samą klawiaturą. Zapraszam do obejrzenia poradnika na Youtube na naszym kanale. Obejrzyj poradnik

Jak oszczędzać transfer mobilnego internetu - porównanie kompresji przeglądarek

Dwa dni temu napisałem posta na temat mechanizmów kompresujących dane od Opery oraz od Google'a zaimplementowanych w ich przeglądarkach internetowych. Mając dwie przeciwne strony mogłem przeprowadzić test i porównać oba silniki kompresji oraz sprawdzić, który z programów zaoszczędzi nam więcej transferu mobilnego internetu na komputerze.

Warunki techniczne porównania

Przeglądane strony internetowe w teście - zrzut ekranu listy
Lista stron internetowych uruchamianych
podczas testu (Kliknij aby powiększyć)
Przystępując do porównania chciałem osiągnąć jak najbardziej prawidłowe wyniki, więc na zaporze sieciowej został zablokowany cały ruch, oprócz aktywnej przeglądarki na której przeglądano stronę internetową. Przed przystąpieniem do przeglądania pierwszej strony, była uruchamiana przeglądarka internetowa przy stanie licznika danych 0.00 i był notowany stan licznika po uruchomieniu przeglądarki, czyli w celu stwierdzenia czy przeglądarka pobiera bądź wysyła dane przy uruchomieniu już. Do testów wybrałem 7 stron, w tym 3 strony z mojego bloga i 4 strony z serwisów informacyjnych. Lista widoczna na obrazku z prawej strony.

Konsola MMC – tworzymy własne centrum dowodzenia komputerem i siecią

MMC czyli skrót od Microsoft Management Console, jest to jedna z najpotężniejszych funkcjonalności systemu z której istnienia niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę. Funkcja ta dostępna w wersjach systemu Windows od wersji Windows 2000 wzwyż. W skrócie funkcja umożliwia nam zarządzanie większością funkcji sieciowych i komputera w jednym miejscu, bez skakania po setkach okienek.

Podczas udostępniania setek plików i folderów często możemy zapomnieć o zdjęciu uprawnień do ich udostępniania lub zapomnieć, że te pliki już udostępniliśmy. Dzięki konsoli MMC mamy wgląd na bieżąco we wszystkie udostępnione pliki i foldery przez nas. Dodatkowo daje nam wgląd z jakich udostępnionych plików obecnie korzystają użytkownicy w naszej sieci i możemy też pozbawić tych użytkowników prawa do korzystania z nich w dowolnym momencie.

Kurs Gimp - praca na warstwach ciąg dalszy Cz. 7

W poprzedniej części kursu utrwaliliśmy poznane wcześniej funkcje programu gimp na nieco bardziej praktycznym przykładzie i poznaliśmy kilka nowych. Dzisiaj nadal będziemy pracować na warstwach i poznamy nowe funkcjonalności i możliwości oraz filtrów programu GIMP. Zapraszam do lektury. Czytaj dalej lub obejrzyj kurs na naszym kanale YouTube



Narzędzie zaznaczania według koloru w programie Gimp - Ikona
Ico 4.
Narzędzie
zaznaczania
według koloru
w programie
Gimp
Zaznaczenie białego koloru w Gimpie na rysunku - zrzut
Rys. 19 Zaznaczenie białego koloru w
Gimpie na rysunku (Kliknij aby
powiększyć obrazek)
Zakładam, że po zakończeniu poprzedniej części kursu zapisaliśmy dotychczasowe efekty pracy i mamy już otwarty plik bazowy ze stołem. Pora na dodanie do naszego obrazu radia. Radio umieścimy na stole, nie będziemy teraz zaznaczać fragmentu, w którym umieścimy radio. Otwieramy więc w Gimpie nasz plik z radiem. Z przybornika wybieramy narzędzie Zaznaczenia wg koloru oznaczone ikonką (ico4) w przyborniku.

Jak oszczędzać mobilny transfer internetu? Część 2

Publikacja pierwszej części artykułu cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród czytelników bloga na skutek czego powstała dzisiejsza druga część artykułu. Dzisiaj chcę przedstawić kolejne nowe i ciekawe rozwiązania, które możemy wykorzystać podczas oszczędzania transferu danych mobilnych, dzięki czemu wydłużymy żywotność naszych pakietów na połączenia z internetem oraz zmniejszymy rachunki i płatności z tego tytułu zyskując pieniądze, a czasem też czas dzięki szybszemu wczytaniu się danych. A więc zapraszam do lektury artykułu.

Opera Turbo – Oszczędzaj transfer danych na komputerze w sieci 3G i LTE

Opera turbo jest jednym z pierwszych programów na rynku w tym segmencie i działa już od kilku ładnych lat. Opera Turbo działa jako rozszerzenie dla stacjonarnej przeglądarki internetowej Opera. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych algorytmów kompresji oszczędzamy średnio aż ok 50% transferu, w zależności od tego jakie dane poddawane są kompresji. Mechanizm Opera Turbo kompresuje obrazy i filmy na własnych serwerach nim dotrą na nasz komputer, dopiero po skompresowaniu obrazy przesyłane są do użytkownika. Kompresji nie podlegają dane przesyłane w protokołach transmisji szyfrowanej, SSL i HTTPS.
Dostępność: Każda przeglądarka Opera na PC (Funkcjonalność wbudowana)

Kurs Gimp - praktyczne wprowadzenie i utrwalenie pracy na warstwach Cz. 6

Witam w kolejnej 6 już części kursu grafiki w programie GIMP. Tak jak zapowiedziałem w poprzednim poście, dzisiaj również będziemy pracować na warstwach utrwalając wcześniej poznaną wiedzę a także poznamy dodatkowe funkcje programu i ich zastosowanie. W kursie wykorzystamy funkcje zmiany w alfę omawianą już wcześniej, skalowania i zmiany rozmiaru obrazu, odbicia, ustawień krycia i dużo więcej. Początkowo miały być dwie cześci kursu w tej tematyce ale po namyśle stwierdziłem, że będzie jeszcze jedna dodatkowa. Czytaj dalej lub obejrzyj tutorial na naszm kanale YouTube

Nowy projekt - lista plików potrzebna do kursu


Zbiór obrazków wykorzystanych w kursie - zrzut
Rysunek 1 (Kliknij aby powiększyć)
W tych częściach kursu skorzystam z plików graficznych widocznych na rysunku 1. Zdjęcia można pobrać ze strony freeimages.com korzystając z wyszukiwarki na głównej stronie i wpisując nazwy poszukiwanych obrazków(Abandoned Table, Open, Vintage Radio). Serwis wymaga założenia konta. Mając już pobrane obrazki możemy przystąpić do pracy.

Kurs Gimp - Warstwy - wprowadzenie do pracy na warstwach Cz. 5 Update

W piątej części kursu Gimp chcę omówić warstwy i to będzie tematem przewodnim. Tematykę warstw postanowiłem rozbić na dwa posty mianowicie część 5 kursu Gimp, gdzie zrobimy małe wprowadzenie teoretyczne i omówienie narzędzia warstw w programie Gimp oraz jak się dostać do danego narzędzia i skorzystać z jego funkcji. W części 6 tutorialu Gimp - a skupię się na praktycznej demonstracji wykorzystania warstw na przykładzie. Czytaj dalej lub obejrzyj tutorial na naszym kanale You Tube

Czym są warstwy w programie Gimp?


Jeżeli miałbym zdefiniować jednym zdaniem czym są warstwy w programie graficznym, odpowiedź brzmiałaby; warstwa jest odrębnym elementem obrazu kształtującym jego całość, która może być odrębnie modyfikowana. Korzystając z prostej analogii najprościej można to wytłumaczyć na podstawie filmu.