Komputerowe Sztuczki Strona Główna

Jak oszczędzać mobilny transfer internetu? Część 2

Publikacja pierwszej części artykułu cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród czytelników bloga na skutek czego powstała dzisiejsza druga część artykułu. Dzisiaj chcę przedstawić kolejne nowe i ciekawe rozwiązania, które możemy wykorzystać podczas oszczędzania transferu danych mobilnych, dzięki czemu wydłużymy żywotność naszych pakietów na połączenia z internetem oraz zmniejszymy rachunki i płatności z tego tytułu zyskując pieniądze, a czasem też czas dzięki szybszemu wczytaniu się danych. A więc zapraszam do lektury artykułu.

Opera Turbo – Oszczędzaj transfer danych na komputerze w sieci 3G i LTE

Opera turbo jest jednym z pierwszych programów na rynku w tym segmencie i działa już od kilku ładnych lat. Opera Turbo działa jako rozszerzenie dla stacjonarnej przeglądarki internetowej Opera. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych algorytmów kompresji oszczędzamy średnio aż ok 50% transferu, w zależności od tego jakie dane poddawane są kompresji. Mechanizm Opera Turbo kompresuje obrazy i filmy na własnych serwerach nim dotrą na nasz komputer, dopiero po skompresowaniu obrazy przesyłane są do użytkownika. Kompresji nie podlegają dane przesyłane w protokołach transmisji szyfrowanej, SSL i HTTPS.
Dostępność: Każda przeglądarka Opera na PC (Funkcjonalność wbudowana)

Opera Max – Maksymalna oszczędność danych internetowych na Androida

Opera Max to kolejny produkt z kuźni Opera Software, oszczędzający dane mobilnego internetu. Tym razem programiści z Opery skupili się na aplikacji dla Androida, w wyniku czego powstała Opera Max. Opera max łączy w sobie zarówno funkcjonalności znane z Opery Turbo na komputer, jak i funkcjonalności firewalla pozwalając na kontrolę nad przesyłaniem danych przez aplikacje zainstalowane na smartfonie. Możemy ograniczyć każdą próbę przesyłania danych w tle, próby skorzystania z roamingu sieciowego i etc. Według producentów Opery Max, dzięki skorzystaniu z aplikacji oglądając film o rozmiarze 10MB Opera Max skompresuje filmik nawet do 3MB, co daje ponad 50% oszczędności, a obraz o rozmiarze 1,4 MB zajmie 0,6 MB.
Standardowo program nie ingeruje w szyfrowane protokoły przesyłu danych.
Dostępność: Do pobrania w Sklepie Google Play (Bezpłatne)

Oszczędzanie danych – Rewolucja oszczędzania transferu danych od Google'a również na komputerze

Pierwszą próbą wejścia na rynek z aplikacją oszczędzającą transfer internetu mobilnego Google postanowiło przeprowadzić na urządzeniach przenośnych. Aplikacja od Google została serdecznie przyjęta przez użytkowników tych urządzeń i powstała podobna aplikacja tym razem na komputery. Aplikacja od Google,
działa podobnie jak Opera Turbo na zasadzie kompresji danych, wykorzystując do tego celu najpierw serwery proxy. Aplikacja wykrywa z jakiego obecnie połączenia internetowego korzystamy i pozwala także na pozbycie się części funkcji przeglądarki oraz wyszukiwarki Chrome polegającej na wcześniejszym wczytywaniu stron i wyników internetowych. Ze względu na wersję Beta Aplikacji autorzy nie podają wyników i skuteczności tego rozszerzenia, więc ciężko coś na ten temat powiedzieć.
Dostępność: Chrome Web Store (Bezpłatne – wymagana aktualna wersja przeglądarki)




Zarządzanie przepustowością i oszczędzanie danych – Ochrona transferu mobilnego internetu od Google'a na Androida

Jak już wspomniałem wcześniej jedną z opcji oszczędzenia transferu internetu jest wspomniane rozszerzenie do Chrome'a pod nazwą „Oszczędzanie danych”, aplikacja działa zarówno dla przeglądarki w wersji na Androida, która była pionierem Google w tej kwestii jak i przeglądarki na komputer osobisty. W starszych wersjach przeglądarki Chrome na Androida możemy również skorzystać z funkcji oszczędzenia transmisji danych poprzez konfigurację ustawień Chrome'a.

 Menu zaawansowane ustawień Chrome na Android - zrzut ekranu android
Rys 1a. Menu zaawansowane ustawień
Chrome na Android (Kliknij aby
powiększyć)
Zaawansowane ustawienia Chrome na Androida - zrzut
Rys. 2a Zaawansowane ustawienia
Chrome na Androida (Kliknij aby
powiększyć obraz)
Aktywacja funkcji kompresji danych na Chrome na Androida - zrzut ekranu
Rys. 4a Aktywacja funkcji kompresji
danych na Chrome na Androida
(Kliknij aby powiększyć zrzut)
  1. Wchodzimy w menu ustawień przeglądarki (3 pionowe kwadraciki w prawym górnym rogu).
  2. Klikamy Ustawienia a następnie Zaawansowane rysunek 1a.
  3. W Menu ustawień zaawansowanych rysunek 2a z lewej strony, klikamy Zarządzanie Przepustowością a następnie Ogranicz Ilość Danych rysunek 3a
    Ograniczenie ilości danych na Chrome na Androida - zrzut
    rys. 3a Ograniczenie ilości danych na
    Chrome na Androida (Kliknij aby
    powiększyć)
    .
  4. W nowo otwartym oknie na górnej belce przesuwamy suwak na opcję Wł. aby włączyć funkcję rysunek 4a.



Mozilla Thunderbird - Klient poczty i zużycie danych pod kontrolą.

Menu ustawień konta w Mozilla Thunderbird - zrzut
Rys. 1 Menu ustawień konta w
Mozilla Thunderbird (Kliknij aby
powiększyć zdjęcie)
Kolejny fragment dzisiejszego posta chcę poświęcić klientowi poczty Mozilla Thunderbird, dzięki odpowiedniej konfiguracji tego klienta możemy zaoszczędzić kolejne dane, które zmarnotrawilibyśmy korzystając z domyślnego klienta w przeglądarce internetowej. Po pierwsze stracilibyśmy dane na oglądanie reklam, które wymuszają serwisy pocztowe, często w formie wideo i zajmujące sporo miejsca. Klient poczty Thunderbird ma tą przewagę, że pobiera tylko to co potrzebuje. Przejdźmy zatem do konfiguracji Thunderbird-a.
  1. Klikamy w prawym górnym rogu , programu Thunderbird na 3 poziome kreseczki aby dostać się do menu ustawień wybieramy opcję Options a następnie Account Settings jak na rysunku 1.
    Ustawienia serwera poczty w Thunderbirdzie - Zrzut ekranu
    Rys 2. Ustawienia serwera poczty
    w Thunderbirdzie (Kliknij aby
    powiększyć)

  2. Z lewej strony musimy wybrać zakładkę Server Settings jak na rysunku numer 2.
  3. Brązowo-żółtym prostokątem zaznaczyłem jak wyglądają opcje, które nas interesują w domyślnym ustawieniu. Krótkie wyjaśnienie tych opcji
    1. Check for new messages every – Częstotliwość sprawdzania czy są nowe wiadomości, domyślna wartość to 10 minut. Program będzie sprawdzać co 10 minut czy pojawiły się nowe wiadomości. Opcję tą konfigurujemy według własnego wykorzystania, możemy nawet ustawić 60 minut jeżeli za często nie otrzymujemy wiadomości elektronicznych e-mail.
    2. Automatically download new messages – Program będzie automatycznie pobierał nowe wiadomości i zapisywał je na dysku komputera lokalnego. Ja odznaczyłem sobie tą opcję.
    3. Zastosowane ustawienia w celu zmniejszenia zużycia transferu danych - Zrzut
      Rys.3 Zastosowane ustawienia w
      celu zmniejszenia zużycia transferu
      danych (Kliknij aby powiększyć)
      Rys.4 Ograniczenie pobierania
      dużych wiadomości e-mail w
      Mozilla Thunderbird (Kliknij
      aby powiększyć obraz)
      Fetch Headers Only – Pobieraj tylko nagłówki, tą opcję za to sobie zaznaczyłem kosztem odznaczenia poprzedniej opcji. Program pobiera wtedy tylko nagłówki wiadomości mianowicie Tytuł wiadomości, Nadawcę wiadomości, datę. Dzięki czemu klient poczty nie będzie nadmiarowo pobierać spamu a pobierze tylko tytuł i nadawcę dzięki czemu szybko taką wiadomość wrzucimy do kosza, wiedząc że to spam. Po zastosowaniu trzech powyżsych kroków moje menu Servers Settings wygląda jak na rysunku 3.
    4. Dodatkowo zaznaczyłem opcję w zakładce Disk Space jak na rysunku 4, dzięki czemu program nie będzie pobierać i zapisywać na dysku wiadomości większych niż 50 KB.

GMAIL – oszczędzanie transferu mobilnego internetu bez instalacji.

Rys. 5 Włączanie widoku
podstawowego HTML w GMAIL
(Kliknij aby powiększyć)
Rys. 6 Włączanie widoku standard-
owego w GMAIL po włączeniu
widoku HTML (Kliknij aby powiększyć)
W przypadku kiedy nie chcemy instalować specjalnie klienta poczty, a mamy konto gmaila to również możemy zaoszczędzić transfer danych komórkowych. W trakcie wczytywania konta pocztowego jak na rysunku numer 5, w sekcji zaznaczonej brązowo-żółtym prostokątem możemy włączyć gmaila w wersji podstawowego widoku HTML. W następnej zakładce gmail zapyta się nas na samej górze tuż nad belką z listą nowych wiadomości czy ten widok ma być domyślnym. W zależności od preferencji zaznaczamy opcję albo na stałe albo jednorazowo. W przyszłości widok będzie ten można zmienić, korzystając z opcji na górnej belce zaznaczonej brązowo-żółtym prostokątem na rysunku numer 6. Jeżeli bardzo często korzystamy z
gmaila, widok podstawowy HTML pozwoli zaoszczędzić dużo danych w dłuższym terminie czasu.

Zarządzanie wyjątkami – oszczędzaj więcej transferu komórkowego internetu dzięki Chrome.

W kolejnym wątku posta chcę zwrócić uwagę na zarządzanie wyjątkami w przeglądarce Chrome. Zarządzanie wyjątkami możemy wykorzystać w celu oszczędzenia transferu mobilnego internetu zarówno na komputerze jak i smartfonie z Chrome. Jeżeli jesteśmy stałymi czytelnikami jakiegoś forum i orientujemy się w nawigacji po nim do tego stopnia, że grafiki wyświetlane na stronach mają tylko charakter ozdobników to możemy wyłączyć w danych witrynach wyświetlanie grafik co pozwoli na dłuższe wykorzystanie pakietu transferu mobilnego internetu. Możemy także nawet wyłączyć skrypty czy inne wczytywane dane, które znacząco wpływają na pobierane dane w sieciach komórkowych. Nauczmy się zatem jak tworzyć wyjątki w Chrome.

Tworzenie wyjątku w Google Chrome


  1. Przechodzimy do opcji ustawień przeglądarki klikając na trzy małe kwadraciki w prawym górnym rogu i z listy wybieramy Ustawienia.
  2. Ustawienia treści w Chrome - zrzut ekranu
    Rys. 7 Ustawienia treści w Chrome
    (Kliknij aby powiększyć)
    Ustawienia wyświetlania treści na stronach internetowych w Chrome - zrzut
    Rys. 8 Ustawienia wyświetlania treści
    na stronach internetowych w Chrome
    (Kliknij aby powiększyć)
    Przewijamy stronę ustawień na sam dół i wybieramy na dole opcję Pokaż ustawienia zaawansowane. Po kliknięciu na które pojawi nam się sekcja Prywatność. Klikamy na opcję Ustawienia treści jak na rysunku 7 w sekcji zaznaczonej brązowo-żółtym prostokątem. Po kliknięciu pojawi nam się okno tworzenia i zarządzania treścią w którym możemy ustawić nowe wyjątki a także zmodyfikować ustawienia ogólne dla wyświetlania określonych treści jak na rysunku 8
    .
  3. Okno zarządzania wyjątkami w Chrome - zrzut ekranu
    Rys. 9 Okno zarządzania wyjątkami
    w Chrome (Kliknij aby powiększyć)
    Rys. 10 Modyfikacja wyjątku w
    Oknie zarządzania wyjątkami w
    Chrome (Kliknij aby
    powiększyć)
    Po kliknięciu na Zarządzaj wyjątkami wyświetli nam się okno jak na rysunku 9. W oknie tym mamy wyświetloną każdą odwiedzoną przez nas domenę/stronę internetową. Modyfikacja wyjątku jest bardzo prosta, wystarczy kliknąć tylko na opcję Blokuj lub Zezwalaj z prawej strony aby ją zmodyfikować jak to zaznaczyłem brązowo-żółtym prostokątem na rysunku 10
     Ikona informująca o utworzeniu wyjątku i blokowaniu obrazów dla strony
    Rys. 11 Ikona informująca
    o utworzeniu wyjątku
    i blokowaniu obrazów dla
    strony
    .
  4. Po wprowadzeniu zmian, zamykamy kartę ustawień w Chrome i odświeżamy interesującą nas stronę dla której wprowadziliśmy wyjątek. Teraz na pasku obok adresu wyświetla się ikonka widoczna na rysunku 11
    Rys. 12 Modyfikacja wyjątku wyświetlania
    obrazów z pasku adresu Chrome
    (Kliknij aby powiększyć)
    informująca nas o tym, że dla strony zastosowano wyjątek i nie są wczytywane obrazy dla tej domeny. Po kliknięciu na nią możemy w szybki sposób przywrócić poprzednie opcje, jak to widzimy na obrazku numer 12
    .

Zobacz inne na blogu:



  1. Strona Główna




  2. Internet Mobilny


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz